Vepřová panenka s lilkovou omáčkou (od 1 roku)

Vepřová panenka je ten kousek masa, který k doladění potřebuje vlastně jen hrozně málo. Tentokrát na mě z lednice zavolal lilek, tak jsem si řekla, že právě on bude “to správné málo”, které z našeho oběda udělá luxusní zážitek 🙂

Na 3 porce:

  • 3 porce vepřové panenky
  • 1/2 středně velkého lilku
  • 100g (1/2 kelímku) smetany ke šlehání
  • 150ml plnotučného mléka
  • 2 snítky rozmarýnu
  • sůl a pepř dle chuti
  • olej dle potřeby

Vepřovou panenku osolte, opepřete a společně se snítkou rozmarýnu naložte do oleje. Nechte alespoň hodinku odpočívat. Lilek nakrájejte na kolečka, osolte a nechte takzvaně “vypotit”, aby ztratil svou nahořklost. Vypocenou šťávu osušte papírovým ubrouskem.

V pánvi rozpalte menší množství oleje a panenku na něm zprudka opečte ze všech stran. Stejně tak s ní opečte i lilek. Až oboje zezlátne, podlijte smetanou a mlékem, přidejte druhou snítku rozmarýnu a zredukujte pár minut, dokud nebudete mít omáčku. V případě potřeby ji osolte a opepřete, lilek můžete (ale nemusíte) v omáčce rozmixovat nebo rozmačkat.

Podávejte s opečenými bramborami, kaší a nebo kuskusem, jako jsem to udělala já.

Dětská specifika:

Recept řadím do kategorie od 1 roku hlavně z důvodu přítomnosti smetany, která se takto kvůli vyššímu obsahu bílkovin doporučuje.
Lilek je vhodný od cca 9 měsíců, doporučuji bez slupky.
Panenka je nejlibovější vepřové maso, můžete ji tedy zařadit do jídelníčku stejně jako ostatní "první" masa.

bezlepkovéhlavní jídlaod 1 rokuod 3 letvepřové maso

9 komentáře - “Vepřová panenka s lilkovou omáčkou (od 1 roku)”

  1. Děkuji za recept! Lilek mě většinou v receptech nezaujal, ale tady ho miluju! 🙂 Je to opravdu vynikající jídlo a chutná celé rodině 🙂

  2. Neměla jsem panenku, tak jsem dělala z krutiho masa a u nás to mělo obrovský úspěch 😊 super recept. Moc děkuji

  3. Minulý týden u nás byla panenka k nesehnání, tak jsme udělali bezmasou variantu 😀 musím říct, že kromě toho, že je to superrychlé, tak i výborné! Než jsem malého stihla usadit, manžel nám to málem zbaštil! Díky Baru, zařazuji mezi nejoblíbenější recepty :))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *