Recenze: polévkovač Tefal Easy Soup

img_4645ctverec

Pokud jste ještě neměli čest s tímto druhem spotřebiče, pak vám představuji Tefal Easy Soup, neboli krásně česky řečeno “polévkovač”. Přišel k nám domů na pokusy, protože kdo jiný než večně nestíhající matka malého dítěte ho dokáže otestovat v plné polní, že?

O přístroji

Polévkovač se skládá z nádoby a víka, ve kterém je umístěn motorek s malou mixovací vrtulí. Na horní části najdete také display s jednoduchým nastavením. Přístroj tedy umí vařit a mixovat zároveň, a je určený pro přípravu polévek, a to ať krémových či s kousky, a také různých typů pyré či smoothies.

img_4664 img_4671

Celkový design budí zdání “obřího hrnku”, neboť po straně má přístroj velké madlo, za které jej můžete uchopit. Další madlo pak najdete na horní straně víka. Opatřen je i protiskluzovou úpravou na spodní straně, aby vám neklouzal po pracovní ploše.

img_4660  img_4658

Programy jsou automaticky přednastavené, čili nevolíte si čas vaření a jeho délku necháváte na přístroji. Vše doplňuje funkce udržování v teple, která se automaticky sepne po ukončení procesu vaření a trvá 40 minut.

img_4655

Co jsem vyzkoušela

Ač se název přístroje odvíjí od jeho hlavního užití, dle přiložené kuchařky zjistíte, že nemusíte zůstávat jen u pár svých tradičně oblíbených polévek a přístroj využijete třeba i na přesnídávky, pyré, omáčky či koktejly a smoothie. Pokusila jsem se tedy odvázat, a kromě brokolicové, cizrnovo-mrkvové a dýňové polévky jsem v něm vyzkoušela také kaši z quinoy. Vámi původně navrhovanou výrobu rostlinného mléka jsem zavrhla, neboť si myslím, že na něco takového není motorek dost výkonný. Zklamala jsem se i u kaše, protože mi asi polovina obsahu z hrnce prostě utekla. Shrnuto podtrženo, žádné velké experimentování vám na základě svých zkušeností doporučit nemůžu, ale pořád zůstává hodně pokrmů, které se v polévkovači realizovat dají.

Vytvořené recepty:

1. Dýňová krémová s červenou čočkou (recept ZDE)

img_6016-1

2. Květákovo-mrkvová krémová s cizrnou (recept ZDE)

img_4985-1

3. Brokolicová krémová (jen obrazem)

img_6150-1

4. Kaše z quinoy s borůvkami (recept ZDE, ovšem bez polévkovače, neboť  s ním pokus úplně nevyšel)

img_6452-1

Co mě potěšilo

Přístroj naplníte, naprogramujete a odcházíte. Nevyžaduje žádnou kontrolu, žádné občasné míchání či postupné přidávání surovin. Prostě zapnete a máte půl hodiny čas na jiné činnosti. Navíc má v poklici malou vrtulku, a pokud zvolíte program na polévku krémovou, během vaření ji používá, čímž pomáhá k tomu, aby se obsah hrnce nepřipaloval. Vy tedy nemusíte nic míchat ani kontrolovat, a to potěší a ušetří i trošku cenného času.

Nádoba je navrhnuta tak, aby její obsah odpovídal velikosti přibližně 4 porcí, což je ideální pro většinu standardních rodin. Je tedy příjemné vědět, že když naléváte vodu po rysku, jste na tom správném obsahu a nikdo u vás doma nebude hladovět 🙂

Do domácností s malými miminky je ideální i na první příkrmy. Ty v něm uvaříte a rovnou rozmixujete na pyré, nemusí se jednat přímo o polévku, uděláte v něm i klasickou masozeleninu či ovocnou přesnídávku. Můžete ho používat jako jednoduchý malý mixér, a to třeba i jen tak, aniž byste v něm předtím něco vařili.

Co by se dalo vylepšit

Jak jsem psala již v úvodu, přístroj celkově budí dojem, že jde o jakýsi obří hrnek, který můžete lehce uchopit do ruky a kráčet s ním po domácnosti. Byla jsem trošku překvapená, když jsem si jej poprvé potěžkala – manipulace není až tak jednoduchá, jako se zdá na první pohled, na druhou stranu to ale zase není žádná katastrofa, kterou by průměrně zdatná žena v pohodě nezvládla 🙂 Podobnou záhadou je mi i druhý úchyt na víku polévkovače – za ten jej můžete uchopit pouze v případě, kdy chcete poklop zvednout a sundat. Nelze za něj polévkovač držet a kamkoliv jej přenášet, neboť mezi víkem a přístrojem neexistuje žádné pevné spojení a zůstává vám tedy v ruce pouze víko, na kterém je úchop připevněný.

Uvítala bych také, kdyby nádoba měla nějakou nálevku, která by usnadnila nalévání polévky do talíře, na což asi tvar především cílí, protože bez nálevky se toto realizuje dost komplikovaně. Já jsem tedy raději volila starou dobrou naběračku.

Horní víko není možné napevno (a čili bezpečně) uzavřít, lze ho jen přiklopit jako klasickou poklici, se kterou ale kdykoliv během procesu vaření můžete hnout. Pokud se vám toto podaří, funkce přípravy se vynuluje, neboť přerušíte kontakt mezi přístrojem a jeho přívodem k elektřině. Není to na obtíž jen z hlediska bezpečnosti, ale i praktičnosti, neboť tím přicházíte o možnost do hrnce během procesu vaření cokoliv přidávat. Na druhou stranu – během vaření byste na přístroj těma pracičkama stejně sahat vůbec neměli :-))

Rozdíl mezi minimálním a maximálním množstvím tekutiny v přístroji mi přijde celkem vtipný 🙂 Je totiž na výšku ani ne jednoho centimetru, což z celkového objemu nádoby činí opravdu jen mililitry. Vařit tudíž musíte vždy stejné množství polévky (dimenzované na čtyři porce), menší množství nepřipadá v úvahu, což je zvláště vzhledem k dětem trošku škoda.

img_4673

Funkci udržování v teple nelze volit samostatně, spouští se pouze automaticky po skončení procesu vaření, což mi přijde také škoda. Pokud si budete chtít polévku jen přihřát, musíte nastavit znovu program určený k vaření. Přístroj také nemá žádný časovač, nemůžete si nastavit kratší nebo delší program dle toho, co uvnitř hrnce máte. Nemá ani funkci odloženého startu, čili musíte jej zapnout přibližně půl hodinky před plánovaným stolováním.

Přístroj nelze mýt v myčce nádobí a i samotná údržba v ruce je poněkud komplikována skutečností, že přívod pro elektřinu se nachází přímo v uchu nádoby, ve které se vaří. Velmi lehce se vám totiž stane, že troška polévky při nalévání přeteče přes hrdlo a je potřeba hrnec ihned očistit, než vám na něm jídlo zaschne a zaděláte si tak na komplikovanější čištění. Polévkovač sice má funkci určenou pro samočištění – v podstatě do něj nalijete vodu, kterou on chvíli vaří – což možná pomůže s odstraňováním nejhorších nečistot, ale vzhledem k tomu, že dno hrnce se pod vysokou teplotou trošku připálí, není toto čištění dostatečně účinné a připálenina vždy z velké části zůstane. Alespoň tedy u mě to tak bylo. Na druhou stranu je ale dno poměrně nepřilnavé a tudíž nenáročné na údržbu, vždy stačilo pouze hrubou stranou houbičky na nádobí vyčistit.

Závěrem

Ač bych k polévkovači dokázala vymyslet řadu vylepšení, které by manipulaci s ním a vaření v něm více zpříjemnily, v základu jde o funkční a účelně pracující výrobek. V dnešní moderní a uspěchané době, kdy často hrajeme o minuty a zároveň se snažíme pracovat co nejjednoduššeji a nejefektivněji, si přístroj své místo jistě najde. Doporučila bych vám jej tedy především tehdy, pokud jste velkými milovníky různorodých polévek, či máte malé děti a málo času.

Více o produktu na webu stránkách prodejce.

recenze

2 komentáře - “Recenze: polévkovač Tefal Easy Soup”

  1. Moc hezký článek. Polévkovač jsem si pořídila nedávno a nemůžu si ho vynachválit. Nejvíc mě potěšil recept na květákovo-mrkvovou krémovou polévku s cizrnou, Děkuji za něj! 🙂

    1. Emo díky moc, jsem ráda, že je článek užitečný a recept oblíbený 🙂 B.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *