Dýňová krémová s červenou čočkou (od 9 měsíců)

img_6016-1

Polévka, která je vlastně jen ze dvou ingrediencí, plus navíc nějaké to voňavé koření, které ji doladí a navodí vám hřejivý pocit na celý den. Jednoduché a efektní, no ne? 🙂

Na cca 4 porce polévky:

  • cca 500g dýně hokaido
  • 100g červené čočky
  • cca 1dl mléka
  • sůl a koření garam masala dle chuti
  • zakysaná smetana a dýňová semínka na ozdobu

Dýni oloupejte nebo očistěte (hokaido se nutně loupat nemusí, takže pokud máte dýni pěknou i napovrchu, klidně ji použijte celou) a nakrájejte na kostky o velikosti přibližně 2×2 cm. Dejte do hrnce, přisypte i červenou čočku, a zalijte vodou tak, aby vše bylo ponořeno, ale ne o moc víc (mělo by stačit kolem půl litru vody). Dejte vařit na cca čtvrt hodinky – zkrátka do změknutí.

img_6020-1

Po uvaření jen projeďte tyčovým mixérem či v koktejlovém nástavci robota. Dle chuti nařeďte mlékem (dětem do roka zakysaná smetana nebo jogurt či kefír), ochuťte kořením, dosolte a krátce provařte, aby se chutě propojily.

Podávejte s kouskem dobrého chleba nebo v troubě upečte česnekové či sýrové krutonky.

Recept jsem připravovala ve výrobku Tefal Easy Soup, což je přístroj, se kterým uděláte polévku velmi jednoduše a rychle. Pokud se jej rozhodnete pro tento recept využít, pak je postup následující: 

Nakrájenou dýni umístěte do nádoby, zasypte čočkou a zalijte vodou po rysku (cca půl litru). Zapněte na program “krémová polévka” a nechte přístroj, aby uvařil a rozmixoval obsah. Po skončení programu nalijte mléko, přidejte koření a sůl, a znovu krátce promixujte. Hotovo 🙂

img_5947-1

Dětská specifika:

Dýně je vhodná i pro nejmenší děti jako jeden z prvních příkrmů.
Mléko k tepelné úpravě v pokrmech se doporučuje od 1 roku - mladším dětem můžete dát polévku bez něj, nebo ji můžete zjemnit nějakou zakysanou mléčnou variantou, které jsou vhodné od cca 9 měsíců věku.
Do roka vynechejte i sůl a aromatické koření.
Semínka, která jsou v polévce jako "dekorace", se doporučují od 2 - 3 let kvůli horší stravitelnosti a náchylnosti k plísním a žluknutí.
Červená čočka je loupaná luštěnina, díky čemuž by měla být lépe stravitelná a méně nadýmavá - měly by si s ní poradit děti od 9 měsíců.

bezlepkovédo 1 rokudýněluštěninypolévky

10 komentáře - “Dýňová krémová s červenou čočkou (od 9 měsíců)”

  1. Vyzkoušeno…. s krutonky super, bez nich mi až tak úplně nejede, ale třeba synovi moc chutnala i bez krutonků:-D Takže vlastně mňam

  2. Dýňová polévka je nejoblíbenější polévka mého vybíravého syna. Proto mám radost, že nápad ukrýt do ní čočku prošel 🙂 Zatím jsem ukrývala takto pouze mrkev 🙂 A ostatně i mě moc chutnala. Díky za tak jednoduchý recept.

  3. Výborná. Já tam dala i trochu batátu a ozdobila batátovými chipsy 😉. Suprová večeře!

  4. Polévka je výborná. Použila jsem dýni máslovou, která mi zbyla v lednici, k vodě přidala kuřecí vývar, a je to taky dobré. Dcera nepoznala, že je v tom čočka, takže jí to moc chutnalo 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *