Špenátový mugcake (od 1 roku)

Tento recept vznikl ve spolupráci s Grizly.cz, kde aktuálně běží tvz. snídaňová výzva. Jednak jsou v akci oblíbené snídaňové produkty, a druhak se i vy sami můžete zapojit a poslat do soutěže svůj recept na jídlo, které rádi snídáte. I já jsem tedy chtěla jako ambasador do výzvy něčím přispět, zároveň jsem ale už na toto téma pro Grizly vytvořila celou řadu kaší a různých sladkých věcí, které u nás doma rádi snídáme, a tak jsem se rozhodla pojmout to trošku jinak a vymyslela si slaný mugcake. A musím říct, že jsem překvapila sama sebe. Úplně se mi do slané snídaně nechtělo, ale když jsem ochutnala, nadchla jsem se. Dokonce i manžel souhlasil, a to jinak mugcake příliš nevyhledává. Takže určitě zařadím do jídelníčku pravidelně a vám doporučuju zkusit mugcake ve slané verzi taky. 😉

Na 2 porce (2 hrníčky o obsahu 250 ml):

 • 70 g ovesných vloček
 • 70 g mraženého špenátu
 • 70 g mozzarelly
 • 3 plátky šunky
 • 2 vejce
 • 70 g tvarohu (z vaničky)
 • 70 g (!) mléka
 • česnek dle chuti (použila jsem pesto z medvědího)
 • sůl dle chuti

Mražený špenát nechte v teple povolit, nebo jej přelijte horkou vodou a poté slijte, abyste tím urychlili rozmrazování. V misce promíchejte ovesné vločky s vejcem, tvarohem a mlékem. Přidejte nasekaný povolený špenát zbavený vody, na nudličky nakrájenou šunku a na malé kostičky pokrájený sýr. Dle chuti osolte a ochuťte česnekem.

Rozdělte do dvou čtvrtlitrových hrníčků. Neplňte až úplně po okraj, hmota během přípravy v mikrovlnce stoupá a přes okraj by vám vytekla. Pokud chcete hrníček vyklopit na bábovičku, doporučuji jej nejdříve vymazat troškou tuku, ale pokud mugcake rádi dlabete lžičkou přímo z hrnku, není to vůbec potřeba.

Hrníček dejte do mikrovlnné trouby na střední výkon na zhruba 3 minuty (dle výkonu vaší mikrovlnky). Pokud budete oba hrníčky připravovat společně, čas úpravy prodlužte.

Dětská specifika:

Recept řadím do kategorie od 1 roku kvůli obsahu tvarohu. Ten má více bílkovin a může zatěžovat ledviny, nicméně v případě, že dítě v celodenním jídelníčku má na bílkoviny prostor, nebála bych se ani dřívějšího zařazení. Na množství bílkovin přidává také vejce.
Vločky jakožto celozrnná potravina se mohou malým dětem hůře trávit, roční dítě by ale již mělo tuto porci bez problémů zvládnout (můžete případně nahradit vločky stravitelnějšími, například rýžovými).
Při použití šunky záleží na jejím složení a zpracování, pro děti je určitě vhodnější šunka dušená, nikoliv uzená, přesto ani dušenou nedoporučuji zařazovat dříve než v 1 roce.

hlavní jídlamugcakeod 1 rokuod 3 letsvačiny

2 komentáře - “Špenátový mugcake (od 1 roku)”

 1. Dobrý den,
  Nemáme mikrovlnku, ale tento recept me zaujal. Bylo by mozne udelat alternativu v troube?

  1. Fany, určitě to nějak jde, já v tom ale nevidím žádnou efektivitu ani ekonomiku, tak když už bych roztápěla troubu, upekla bych si rovnou nějaký koláč. B.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *