Perníčkové sušenky (od 1 roku)
Žitné perníčky z tohoto blogu patří mezi vaše nejoblíbenější recepty vůbec. Jsou krásně vláčné a nadýchané, což máme rádi, jen pro tyto vlastnosti se bohužel úplně nehodí pro vykrajovátka s reliéfem. Taková ta krásná, co vám do těsta vyrazí i oči, nos, pusu, a další drobné detaily. Přesně tento typ rozkošných vykrajovátek mi poslaly holky z Agátina světa, kterým jsem v rámci spolupráce slíbila recept na perníčky. A tak jsem se rozhodla, že to nejen pro holky, ale i pro vás, udělám trošku jinak. A vymyslela jsem tyhle sušenky, které chutnají a voní jako perníčky, jen jsou pevnější, křupavější, a můžete si s nimi krásně vyhrát při vykrajování. Jako bonus tím pádem pak už nepotřebují zdobit, což je další takový výživově složitější bod. 🙂
Na 2 plechy sušenek:
- 2 vejce
- 2 lžíce medu
- 100 g ghíčka/másla
- 100 g moučkového cukru
- 200 g hladké mouky
- 200 g celozrnné pšeničné mouky (může být i špaldová)
- 1 lžíce kakaa
- 1 lžička perníkového koření
Do mísy rozklepněte vejce, přidejte med, ghíčko či máslo, oba druhy mouky, perníkové koření a kakao. Poslední jmenované není nutné a dávám ho jen kvůli barvě, takže pokud máte menší děti či nějakou alergii, můžete kakao klidně vynechat. Zpracujte na těsto, které působí a vypadá jako klasické perníkové. Nejlépe se s těstem pracuje v ruce a je potřeba jej dobře spojit.
Z těsta vyválejte plát o síle zhruba 1 – 2 milimetry a vykrajujte libovolné tvary. Jak jsem naznačila už v úvodu, těsto vám krásně udrží i otištěný reliéf, ať už z vykrajovátek, nebo třeba ze strukturovaného válečku. Pokud by vám při pečení sušenky praskaly a esteticky se vám to nelíbilo, můžete je ještě předtím, než je dáte do trouby, potřít vodou. Někdy mouka více saje a tekutiny v těstě chybí, proto popraská, ale dodaná voda by to měla spravit.
Pečte v troubě vyhřáté na 180°C přibližně 8 – 10 minut, nebo jinak dle zkušeností s vaší troubou. Sušenky můžete uskladnit uzavřené dóze s kouskem rozkrojeného jablka – měly by tak do sebe nasát jeho vlhkost a postupně zkřehnout.
Než se vám sušenky upečou, můžete si přečíst vánoční příběh Agátky a Matěje a naučit se něco o tradicích a symbolech Vánoc.
Dětská specifika:
Hezký večer, prosím, myslíte, bude recept fungovat, pokud bych nahradila cukr datlovým sirupem nebo ho úplně vynechala? Děkuji
Dobrý den Hanko, nahradit cukr sirupem určitě ne, měla byste úplně jinou konzistenci. Z jakého důvodu to chcete udělat? Máte pocit, že to bude se sirupem zdravější? Pokud ano, tak bych vám to chtěla vyvrátit, protože benefity, které ten sirup oproti cukru má, se stejně všechny ztratí v momentě, kdy to upečete na vysoké teplotě v troubě. Totéž se stane i v případě medu, jen ten je v receptu pro “perníčkovou chuť a vůni”, ne pro své benefity. Pokud sladíte málo a chcete si cukr hlídat, doporučuji spíš cukr nechat, jen ubrat na množství, a to ubrané množství nahradit moukou – to by fungovat mělo. Bára.
Děkuji za odpověď a vysvětlení 🙂
Jen jsem chtěla méně sladkou variantu a vyzkoušet datlový sirup.
Dobrý den, mohu použít celozrnou zitnou mouku nebo je nutné dát psenicnou? Děkuji za odpověď
Dobrý den, Terezo, doporučuji tyto dva druhy mouky nezaměňovat, každá má jiné vlastnosti. Pokud chcete použít žitnou, doporučuji recept na tyto žitné perníčky, ten je na žitnou mouku přímo vystavěný. B.
Dobrý den, šlo by nahradit moučkový cukr erythritolem? 🙂
Dobrý den Moniko, bohužel netuším. Nemám s ním žádnou zkušenost a nepoužívám ho, nevím jak funguje a jak sladí, ale principielně si myslím, že by to jít mělo. B.
Dobrý den Báro, jen pro jistotu budu mít trochu “banální” otázky, tak se omlouvám. 🙂 Máslo nebo Ghi se rozpustí nebo se nechají zteplat nebo za studena? Těsto pak nechat odležet nebo se s ním dá pracovat hned? Předem děkuji. Zdeňka
Zdeni, máslo změknout, aby se vám s tím dobře pracovalo, máte pravdu, že to mě tam nenapadlo napsat, beru to už jako automatickou věc. Pracovat s nimi můžete hned, ale odležení do dalšího dne jim určitě prospěje. 🙂 B.
Baru, děkuji moc za radu. 🙏😊
Dobrý den, mohu použít špaldovou celozrnnou mouku nebo spíše je recept koncipován na špaldovou hladkou mouku? Moc děkuji.
Dobrý den Maruško, ta otázka vlastně není položená tak úplně správně, protože ona i celozrnná mouka může být hladká. Tu hladkost bych doporučila dodržet, celozrnná být může, jen savost bude asi trošku jiná. 🙂 B.
Luxusni, díky za recept, jste úžasná. Jen nevím, proč mi z těch sušenek při posledních varkach vytazenych z trouby zmizel ten relief 🤔
Alenko, přemýšlela jsem a nevím. Možná, jak se s těstem neustále dokola pracuje, tak v závěru už je to moc gumové a nedrží, ale to jen tak tipuju. Hlavní je, že chutnalo, jsem ráda, díky. 🙂 B.
Výborné, právě jsem z trouby vytáhla 27 krtečků do školky, tak snad budou mít u dětí úspěch.
Reliéf dělám tak, že razítko dám do kakaa. Zatím se nikdy nestalo, že by zmizel
Nyny :)) Díky za pochvalu! B.
Dobrý den Báro, myslíte, že by to celé šlo udělat i s bezlepkové mouky, kvůli cekiakii v rodině? Děkuji Hanka
Oprava celiakii
Hanko, netuším, to bohužel nemám vyzkoušeno. Buď zkuste, nebo pokud si nevěříte, zkuste se odrazit od nějakého receptu, který už bezlepkový je, a jen si doplňte perníkové koření. Jestli zkusíte, dejte určitě vědět, prosím, i pro ostatní maminky. 🙂 B.
Ja tedy za sebe musím říct, že při použití špaldové mouky mi sušenky vůbec nechutnaji a dětem (4 a 7 let) také ne. Myslím, že je tam málo pernikoveho koření a i s testem se mi hrozně špatně pracovalo. Bylo tuhé a při rozvalovani se trhalo.
Jani, to nebude tak úplně receptem, nýbrž přesným druhem špaldové mouky. Mouky obecně se značka od značky liší vymletím i různou sílou “celozrnnosti”, takže s nimi nic moc nefunguje univerzálně, chce si to prostě doladit. Chuť špaldy není pro každého, no my ji naopak máme rádi moc a jinak už to ani moc neumíme, je to o zvyku. 🙂 B.