Pařížský flan s jablky (od 1 roku)
Opět se mě zmocnila nostalgie a vzpomínám na jaro v Paříži. Nejlepší z koláčů, který jsme tam ochutnali, byl tento bezlepkový flan. Pařížaného ho nejčastěji dělají s hruškami, ale použít můžete i jiné ovoce, a protože mně se tu kupí jablka, která volají ke zpracování, startuju tedy troubu, googlím recepty, dávám z nich dohromady jeden svůj a jdu na to 🙂
- 4 středně velká jablka
- 30g másla
- 1 lžíce cukru
- 3 vejce
- 1/2 vanilkového lusku (nahradit můžete vanilkovým cukrem)
- 100g cukru krupice
- 400ml mléka (můžete částečně namíchat i se smetanou)
- 100g kukuřičné mouky (nebo jemné polenty)
Nečekejte od něj žádnou nadýchanou bublaninu, jde o koláč z kukuřičné krupice, který se tváří lehce zdrcle, ale to je na něm právě to osobité. Navíc je jednoduchý a bezlepkový.
Dříve než budete dělat samotné těsto, začněte přípravou jablek, která se v pánvi nechají karamelizovat. Oloupejte je od slupky a jádřince a nakrájejte na zhruba půl centimetru silné měsíčky. V pánvi rozehřejte máslo, dejte do něj jablka, zasypte lžící cukru a jablka pomalu opékejte, dokud nechytnou krásně karamelově zlatou barvu.
Mezitím si připravte směs na těsto. Vejce vyšlehejte s cukrem a semínky vanilky, a postupně zašlehávejte na střídačku také mléko a mouku.
Až budou jablka hotová, dejte je na dno vymazané nebo pečícím papírem vystlané pečící formy. Ta moje má průměr 24cm a moučník je vysoký asi 1cm, chcete-li koláček vyšší, zvolte o něco menší. Těsto ještě naposledy promíchněte a nalijte na jablka.
Šup do trouby. Pečte na 180°C horkovzduch do zlatova (přibližně půl hodiny).
Dětská specifika:
Tolik cukru už pro roční dítě?! To bych viděla tedy také jako zásadní věkové omezení! Maximálně bych dala lžíci medu nebo třeba javorového či datlového sirupu. jablka jsou přece úžasně sladká sama o sobě.
Pavlo, podle přítomnosti a množství cukru recepty zásadně věkově neomezuji. Zkušenost mě to naučila. Jsou maminky, které by v životě nenapadlo péct něco podobného pro miminko, a pak maminky, které u mě poptávají recepty na mlsání pro půlroční děti a vůbec jim nevadí, že by měly zkoušet mrkvičku a ne cpát špunta sladkým. Takže kdo na cukr hledí, má možnost ho nedávat a nebo ubrat, ostatní maminky stejně dají koláč miminu i přesto, že jim to nedoporučím. Já prostě udělám recept a zhodnotím podle typu surovin, to je vše, nemohu obsáhnout celý soubor otázek, který s tím souvisí.
Mimochodem, med stejně není nic jiného než směs cukrů, navíc v něm mohou být botulotoxiny, které s dětským organismem mohou pěkně zatočit, takže ani Váš pohled nepovažuju za “lepší”. Vám zkrátka vadí cukr, dala byste med, někomu jinému zase vadí toxiny, ale nebojí se dát cukr. Chci tím říct – nikdy to nelze brát jednostranně, vždy je k tomu spousta ALE. To bych se na tom blogu ovšem upsala 😉
Bylo to rychly,jednoduchy a taaak dobry! Cukru bych klidne ubrala, bylo to na nas sladsi, ale fakt moc dobry, dekujeme.
Máte pravdu, taky bych řekla, že to snese míň. Ale Paříž je Paříž :-))) Díky za zprávu, jsem moc ráda, že chutnalo 🙂 B.
Mooooc dobrý. Synovi 20m velmi chutná, cukru dávám o půlku míň😊
Jsem ráda že chutná, díky 🙂
Dobry den,
Nevite, zda bude vyrobitelne a pozivatelne i z rostlinneho mleka?
Moc dekuji za odpoved!
Pavli, nemám to bohužel vyzkoušeno 🙁 Pokud byste se to rozhodla risknout, dejte rozhodně vědět jak to dopadlo, abychom pro příště věděly 🙂 Díky, B.
Dělala jsem půl rostlinné a půl kefir, méně cekru a vyšlo to. Pro nezkušené kuchařky, těsto je tekuté ale nebojte se ztuhne to 😉
Dobre rano,chystám se péct a chtěla jsem se jen zeptat,kukuřičná mouka ma byt ta hladka? Uprimne nevim,zda se dela jeste jina,tak abych to nepopletla 🙂
Dělá se víceméně jen hladká, možná polohrubá, ale na koláče vždycky hladkou 😉 B.
Výborný koláč,
zatím neurazil žádnou návštěvu 🙂
Díky,
T.
To jsem ráda, že máte tak milé návštěvy 🙂 Díky za obě pochvaly, B.