Recenze: Odšťavňovač Tefal Infiny Juice

img_7302Musím hned na úvod přiznat, že pokud jde o zpracování ovoce, jsem spíše větší fanda mixování na hladké smoothie, než odšťavňování. Pokud jde ale o děti, občas je potřeba hledat různé cesty, kterak do nich potřebné množství vitamínů dostat, a odšťavňování je pro ně nepochybně jednou z těch nejatraktivnějších. Dala jsem mu tedy šanci a musím říct, že jsem opravdu velmi mile překvapená. Tak tedy tady je – recenze na odšťavňovač Tefal Infiny Juice.

Jak vypadá a z čeho se skládá

Na hlavní část přístroje s motorem je potřeba připojit misku, která má dva otvory – jeden odpadní, ze druhého pak teče samotná šťáva. Do misky se ukládá pasírovací sítko (máte na výběr ze dvou druhů – jedno pro šťávu, druhé s většími otvory na pyré), do kterého ještě přijde lis na ovoce. Samotné odšťavňování tedy funguje na principu pomalého lisování, nikoliv odstřeďování, což je nejen méně hlučné a šetří více energie, ale šťáva si hlavně zachovává více antioxidantů. Lisování je i daleko efektivnější co se zbytkového odpadu týče – zůstává ho totiž daleko méně. Vše zároveň probíhá zastudena, což je opět přínosem pro kvalitu šťávy.

img_7335img_7318img_7316img_7320

Jak se používá

Vzhledem k tomu, že do odšťavňovače používáme celé kusy ovoce včetně drobných pecek, jádřinců a slupek, je potřeba je před odšťavňováním dobře omýt, abychom nepili něco, co nechceme. Co do přístroje naopak není možné dát jsou tvrdé pecky (například z meruněk, broskví, švestek apod.) a také tvrdé části dužiny (jako například má ve svém středu ananas). Je také potřeba ovoce a zeleninu nakrájet na menší díly, aby prošlo vstupním otvorem a prošlo lisem. Pokud budete chtít dále využít i “odpadní” část ovoce či zeleniny (například na přesnídávku či do pečení), pak samozřejmě můžete – jen je potřeba lisovat vše očištěné a oloupané, aby hmota nebyla plná nepořádků, které by vám v jídle nechutnaly.

Pokud budete chtít používání přístroje vidět názorně, natočila jsem pro vás krátké video, které si můžete prohlédnout zde.

Co jsem v něm vyzkoušela

Jablka, pomeranče, mandarinky, kiwi, hroznové víno, ananas, kaki, mrkev či zázvor – toto vše jsem vyzkoušela a odšťavňovačem bezproblémově prošlo úplně vše z uvedeného.

Připravuji se také vyzkoušet lisování na rostlinné mléko. Informace jak se podařilo doplním později.

Co oceňuji

Kvalita lisování

Je pravda, že porovnání s jinými přístroji tohoto druhu mám opravdu jen chabé – v minulosti jsem při práci viděla snad jen jeden nebo dva přístroje jiné značky. Množství odpadu u nich pro mě ale bylo natolik velké, že to byl jeden z důvodů, proč jsem nad koupí odšťavňovače ani nepřemýšlela. Mám zkrátka ráda zpracování beze zbytků. Tento přístroj se k němu ale téměř blíží a výlisek, který z použitého ovoce zůstává, je na dané podmínky opravdu minimální a využití je opravdu vysoké. Řádově jsem z jednoho zpracování ovoce (2 jablka, + 2 mrkve) měla jednu skleničku šťávy a přibližně stejné množství odpadu včetně slupek a jadřinců (viz foto).

img_7425

S kvalitou lisování souvisí i kvalita šťávy a její nutriční hodnota. Lisování je díky pomalému tempu šetrné, probíhá za studena a minimalizuje proces oxidace – výsledek je tedy přínosnější i po stránce nutriční.

Údržba

Jedna z věcí, která mě na odšťavňování odrazuje především, je složité umývání přístroje. Bez něj to, obávám se, nikdy úplně jednoduše nepůjde, proto oceňuji hlavně na tyto podmínky jednoduchou údržbu. Musíte sice umýt hned několik částí přístroje, všechny se ale čistí poměrně bezproblémově. Jediné komplikovanější mytí vás čeká u pasírovací mističky, ke které ovšem dostanete přesně padnoucí kartáček, takže i tuto vyčistíte poměrně jednoduše. Vše je samozřejmě ideální umýt ihned, aby vám zbytky nikde nezasychaly.

Tichost

Jak jsem uvedla již výše, přístroj je díky principu pomalého lisování opravdu velmi tichý. Je tišší než jakýkoliv jiný spotřebič, který ve své domácnosti vlastním.

Jednoduché sestavení

Ač se přístroj skládá z několika různých nádob, jeho sestavení je velmi intuitivní a vede vás k němu i systém značení, kdy k sobě vždy pasují dva stejné grafické symboly na jednotlivých částech přístroje.

img_7350img_7361

Co by se dalo vylepšit

Pokud budu přístroji vytýkat nějaká negativa, budou to jen drobnosti, které by spíše přispěly k jeho dokonalosti, než že by se jednalo o důvody, pro které bych si výrobek nekoupila.

Jak jsem se už zmínila, mytí a údržba přístroje mě vždy odrazuje. Věřím, že se v tomto směru nedá už nic moc jiného vymyslet, ale přesto – aaaach to drhnutí a plný dřez odpadu…

Úzký vstupní otvor je další malá pruda. Jablko musíte rozkrojit na nejméně čtyři části, pomeranč se vám do přístroje vejde po dvou, možná po třech měsíčcích.

Nefunkční záklopka v otvoru pro odcházení odpadu. Alespoň myslím, že to udělátko je k tomu určeno 🙂 Nepochopila jsem, jak funguje – i když je uzavřené, odpad prostě odchází. Ostatně, jak jsem se v přímém přenosu vyvedla z omylu můžete vidět i na videu, kde mi v první chvíli odpad utekl mimo misku, protože jsem jeho odchod nečekala :-))

Shrnuto a podtrženo – milovníkům odšťavňování výrobek doporučuji. Více informací o něm najdete na produktovém webu společnosti Tefal.

recenze

2 komentáře - “Recenze: Odšťavňovač Tefal Infiny Juice”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *