Ořechové rohlíčky (od 2 – 3 let)

Bezkonkurenčně nejlepší rohlíčky v naší rodině dělá maminčin partner. Jsou jemné, křehké a úplně se rozplývají na jazyku. Přesně takové, jaké mají nejlepší rohlíčky být. Jenže jsou taky plné cukru a bílé mouky, takže jsem se rozhodla si recept vyptat a posléze ho odlehčit. Přiznávám, že od tohoto pokusu jsem až tolik nečekala, ovšem jsem ohromená. Manžel, který cukroví obvykle moc nedá, obchází plechy, ujídá a vyžaduje, abych upekla ještě aspoň ze dvou dávek. 🙂

Na cca 70 rohlíčků:

 • 170 g másla
 • 100 g jemně mletých ovesných vloček
 • 90 g mandlové mouky (či jemně mletých mandlí)
 • 90 g jemně mletých lístkových oříšků
 • 40 g moučkového cukru
 • 50 g hladké mouky (může být i špaldová)

Máslo nechte povolit při pokojové teplotě nebo krátce rozehřejte, aby bylo měkké a dobře se s ním pracovalo. Poté jej promíchejte s cukrem a postupně zapracujte všechny ostatní sypké složky. Pořádně rukou propracujte.

Výsledné těsto je mírně lepivé, ale zároveň by mělo dobře držet pohromadě a mělo by se dát bez problémů tvarovat. Pokud by tomu tak nebylo, můžete přidat ještě malinko mouky, ovšem myslete na to, že čím více jí přidáte, tím více ztratí rohlíčky na křehkosti.

Z vypracovaného těsta tvořte malé válečky, které přehnete do rohlíčků. Rohlíčky při pečení ještě nabydou na objemu, počítejte tedy s touto skutečností a nedělejte je příliš velké, pokud je tedy takové mít nechcete. A samozřejmě s tím počítejte i při ukládání na plech, aby se vám nespekly dohromady.

Pečte na 150°C přibližně 20 minut, případně jinak dle zkušeností s vlastní troubou. Po upečení nechte rohlíčky vychladnout a až poté je z plechu sundávejte, mohly by se vám totiž rozpadat. Vychladnutím však ztvrdnou tak, že drží dobře pohromadě, ale přitom zůstávají rozplývací a křehké (přesně jak jsem si to přála :)).

Pokud chcete, můžete rohlíčky obalovat ve vanilkovém cukru, jako se tomu dělá tradičně. Pokud ale cukrem šetříte, není to potřeba a rohlíčky jsou dobré i samy o sobě. Vanilku můžete v tom případě ukrýt přímo do těsta, a sypat je můžete třeba kokosem.

Tip mojí kamarádky Šárky, které jsem dávala recept otestovat před zveřejněním: Lískové ořechy před namletím opražte, aby se rozvoněly. Sama jsem to tedy neudělala, ovšem Šárce věřím, že to rohlíčky dovedlo k úplně dokonalosti! 🙂

Dětská specifika:

Ořechy jsou vzhledem ke své horší stravitelnosti tabulkově řazeny do kategorie od 2 - 3 let. Dalším problémem je pak i jejich vyšší náchylnost k plísním a žluknutí.

cukrovímlsáníod 3 letvánoce

27 komentáře - “Ořechové rohlíčky (od 2 – 3 let)”

  1. Ano, ne jemné vločky, ale namleté vločky – tedy namlít na jemno. 🙂 B.

    1. Třeba v mixéru na smoothie, asi to bude to, co myslíte i vy. Jde to krásně. 🙂 B.

 1. Hotovo a jsou skvělé, krásně se rozplývají. Úžasný recept s těstem se pracuje jedna báseň 🙂

 2. Chuťově vynikající! Můžou směle konkurovat i těm od babičky 😀… Jen jsem je nedostala z plechu v celku 😞, nevím kde jsem udělala chybu.

  1. Jako že se hodně lámaly, nebo jak to myslíte, Klárko? Chce to nechat opravdu vystydnout a až potom sundávat. Případně příště přidat o trošku víc mouky, ona každá značka a druh saje jinak, tak je možné, že to “nenacuclo” jak mělo. 🙂 B.

  1. Anet šlo, maminky už to zkoušely a rohlíčky mají hezké. Jen je potřeba si případně doladit trošku konzistenci, vlašské jsou trošku tučnější a tudíž mastnější, tak to možná bude chtít přidat mouky (ale nepřehánět, nebyly by pak tak křehké a to by bylo škoda).

 3. Rohlíčky jsou opravdu výborné. I jsem je dostala z plechu celé. Bohužel některé z dětí asi zatřepalo s krabicí, kde byly uloženy, a rohlíčky jsem včera večer našla celé rozbité. Ani jeden nezůstal nepoškozený. Vztek mě už od včerejška přešel, tak přemýšlím, jak to vyřešit. Napadlo mě přidat mandlové máslo a udělat kuličky. Tak třeba se to ještě zachrání 😀

  1. Ivon, jsou to zlatíčka. 😀 Určitě bych to nevzdávala a nevyhodila, nadrtila bych to a spojila třeba máslem nebo Salkem (teď jsem přidávala recept na domácí) a budete mít aspoň kuličky. 🙂 B.

 4. Zdravím z Lotýšska.Dneska jsem to zkusila a 100 % souhlasím- s těstem se pracuje strašně příjemné a snádno, a rohlíčky chuťové jsou vynikající a krásně se rozplývají! 😊

  1. Jéé to mám radost, že recepty fungují napříč světem. 🙂 Děkuju moc za zprávu a pochvalu a zdravím do Lotyšska! B.

 5. Pomalu koukam po receptech na vánoce. Myslíte že by to šlo i z pistacii? Nebo raději klasika.
  Dekuji

  1. Jani netuším, nemám to vyzkoušeno, ale principielně by to asi fungovat mělo. 🙂 B.

 6. Vynikající rohlíčky. Moje závislost letošních Vánoc 🙂
  Místo lískových ořechů jsem použila vlašské.

  1. Dobrý den, též máme vlašské ořechy. Musela jste prosím upravit recept nebo jste jen nahradila lískové a povedlo se? Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *