Odlehčené marokánky (od 2 – 3 let)

Musím se přiznat, že recept na marokánky se snažím vymyslet už několikátou sezónu. Ve svých předchozích pokusech jsem se snažila být asi příliš alternativní a ač to nikdy nebyl úplně průšvih, s výsledkem jsem prostě nebyla spokojená natolik, abych se s ním pochlubila vám. Tak jsem se letos rozhodla od těch extrémů opustit a udělat prostě jen takovou nějakou více odlehčenou verzi klasiky s menším obsahem cukru. Uchlácholil mě pocit, že ve srovnání s mnoha jinými druhy vánočního cukroví, jsou marokánky jeden z těch lepších i samy o sobě – vždyť jsou plné ovoce a ořechů! Sušené ovoce navíc kupuju na Grizly.cz, kde je ho velký výběr i ve variantě bez proslazování a síření. Kandované ovoce napuštěné hromadou cukru jsem navíc vynechala úplně.

Na cca 35 kusů:

 • 250 ml mléka (může být i rostlinné)
 • 40 g rýžové mouky
 • 30 g přepuštěného či klasického másla
 • 40 g cukru (může být i kokosový či xylitol)
 • 90 g sušených meruněk
 • 70 g sušených brusinek
 • 40 g datlí bez pecky
 • 100 g mandlí
 • 100 g vlašských ořechů
 • kůra z 1/2 biocitronu

Případně můžete do bešamelu zvolit i libovolnou jinou kombinaci ořechů a sušeného ovoce dle vlastní chuti, a to v tomto poměru:

 • 200 g ovoce
 • 200 g ořechů

Začněte přípravou bešamelu. Ve vodní lázni (můžete využít mlékovar) nebo v hrnci smíchejte mléko, máslo, cukr a mouku. Za stálého prošlehávání metličkou přiveďte k varu a provařte, dokud nevznikne hustá kaše, tedy bešamel. Že je bešamel hustý tak, jak má být, poznáte podle toho, že z metličky nebude stékat, nýbrž na ní zůstane přilepený. Pokud by se stalo, že hmotu stále vaříte a ona více nehoustne, přidejte ještě trošku mouky, aby byla konzistence správná. Je totiž možné, že vaše mouka saje trošku jinak – liší se to druh od druhu.

Hotový bešamel nechte lehce vychladnout (nemusíte moc, jen natolik, abyste se nespálili) a vmíchejte do něj směs ořechů a ovoce, které jste předtím nakrájeli a nasekali na menší kousky. Nezapomeňte také nastrouhat kůru z půlky biocitronu (případně ji můžete koupit i v sušené podobě jako koření). Dobře promíchejte v hodně hustou lepkavou kaši.

Na plech vystlaný podložkou nebo pečícím papírem klaďte lžící hromádky těsta (zhruba o velikosti vlašského ořechu). Hromádkám pak shora trošku pomozte a lžící je rozplácněte na placičku. Pečte v troubě vyhřáté na 160°C – mně to v mojí horkovzdušné trvalo asi 20 minut.

Jestliže toužíte po takových těch více placatých griliášových marokánkách, které můžete koupit i během roku v cukrárně, udělejte bešamel o malinko řidší a ořechy s ovocem nasekejte na jemnější kousky. To hmotě umožní se více roztéct a propéct. Já osobně tyhle “zubolamky” ale nemusím, raději si křupnu do upečeného oříšku, takže dělám více hromádky než placky.

Cukru je v receptu poloviční množství oproti klasickým receptům, i přesto si ale myslím, že se ještě stále dá ubrat, pokud chcete sladké více omezovat.

Chcete-li, můžete marokánky zdobit ještě čokoládovou polevou. Tu vytvoříte tak, že čokoládu rozpustíte s přidáním tuku (doporučuji máslo či kokosový olej), a to v poměru 3:1. Na množství z tohoto receptu by vám měla stačit poleva z 90 g čokolády a 30 g másla, ale berte mě trošku s rezervou, protože já je čokoládou zdobím spíš jen tak symbolicky.

Dětská specifika:

Ořechy jsou vzhledem ke své horší stravitelnosti tabulkově řazeny do kategorie od 2 - 3 let. Dalším problémem je pak i jejich vyšší náchylnost k plísním a žluknutí.

cukrovímlsáníod 3 letsvačinyvánoce

11 komentáře - “Odlehčené marokánky (od 2 – 3 let)”

  1. Zuzi, kokosová mouka je asi jediná, se kterou mám docela trabl při nahrazování, a to si myslím, že jsem i celkem zkušená, takže já osobně bych do toho nešla, ale jestli si na to věříte, klidně zkuste a dejte vědět. 🙂 Já mám totiž obavu, aby to ten bešamel udělalo, mně se všechno z kokosové vždycky rozpadne, takže bych si teda vybrala nějakou jinou – třeba pohankovou, jáhlovou, kukuřičnou a nebo prostě klidně i klasickou pšeničnou. B.

    1. Bohužel jsem si nepřečetla komentáře. A dala jsem kokosovou mouku. Přesně jak píše Bára, drolí se to. Není z toho pěkné těsto :-(. Chutově jsou výtečné. Zkusila jsem druhý plech udělat větší “bochánky” a ty lépe drží. Tak aspoň tak :-).

  1. Míšo nezkoušela jsem, ale třeba nějaká semínka (dýňová, slunečnicová apod.) by ořechy klidně mohla nahradit. 🙂 B.

 1. Vyzkoušeno. Vynikajíci. I muž, který cukroví téměř nejí na ně chodí a mlaská si 🙂

 2. Barunko, hotovo a výborné! Jen tou lžičkou mi ty hromádky nešly. Lepkavé a byla to piplačka….takže nakonec posloužily namočené ruce a šlo to hravě.

  1. Kači, rozumím ti, já na to taky nemám nervy. 😀 Děkuju za zprávu a pochvalu. 🙂 B.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *