Kuskusové placičky (od 7 měsíců)

Tenhle recept je jeden z těch experimentů, u nichž sice nevyšel původní záměr, ale zato vzniklo něco jiného a snad asi i lepšího. Navíc se mi hodil i pro téma tohoto měsíce na Grizly.cz, kterým jsou svačiny do ruky, na cestu, na výlet a tak. 🙂

Na cca 15 placiček:

  • 150 g kuskusu (použila jsem celozrnný)
  • 2 vejce
  • 1 zralý banán

Kuskus dejte do misky a zalijte vroucí vodou dle návodu. Já obvykle dávám přibližně 1 cm vody nad hladinu kuskusu, přikryju a nechám chvíli odstát.

Do hotového kuskusu přidejte vejce a jeden rozmačkaný banán. Můžete suroviny buď jednoduše rozmačkat vidličkou a smíchat, a nebo je dát všechny společně do mixéru a protočit – v tomto případě nebudete mít v plackách malé kuličky, ale kompaktní hmotu. Je to na vašich preferencích. My máme raději první variantu s malými kuličkami, po usmažení totiž na okrajích krásně křupou.

Rozpalte pánev s malým množstvím tuku a z hmoty smažte malé placičky či lívanečky. Dělejte je spíše menší, aby se vám dobře obracely, protože hmota nedrží úplně stoprocentně u sebe do té doby, dokud se neusmaží.

Podávejte doplněné například o tvaroh (od 1 roku) a ovoce, aby bylo jídlo více nutričně vyvážené.

Dětská specifika:

Recept je vhodný od zavedení lepku - tedy přibližně od 7 měsíců, dle individuálního tempa každého dítěte.
U dětí do 1 roku je lepší použít místo 2 celých vajec spíše 4 žloutky, nicméně na chuti a principu fungování receptu to nic nemění. Bílky je lépe do 1 roku omezovat pro vyšší obsah bílkovin a možné zatížení ledvin.
Pokud použijete celozrnný kuskus, jde o lepší volbu vzhledem k vyšší nutriční hodnotě, zvažte však schopnost střev vašeho dítěte celozrnné potraviny strávit (určitě tedy nedoporučuji minimálně do 1 - 2 let). Můžete ale použít kuskus bílý a recept by měl i přesto fungovat.

do 1 rokukuskusmlsáníod 1 rokuod 3 letsvačiny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *