Košíčky z kukuřičných lupínků (od 2 – 3 let)

Tyto košíčky dělám na Vánoce pravidelně už několik let, ale s tím, jak stále snižuju množství cukru, na který jsme zvyklí, mi každým rokem připadaly sladší a sladší. Minulý rok to bylo už vysloveně úporné a košíčky se skoro nedaly jíst. Tak jsem to letos vzala do vlastních rukou a upravila si je více k obrazu svému. A možná by šlo i ještě něco málo na jejich sladkosti ubrat, pokud to máte jako já. 😉

Na cca 40 větších košíčků:

  • 70 g kvalitní hořké čokolády
  • 125 g másla
  • 4 lžíce medu
  • 70 g mletých vlašských ořechů
  • 150 g kukuřičných lupínků

Ve vodní lázni nebo mlékovaru rozpusťte čokoládu s máslem a medem. Až bude směs tekutá, prošlehejte ji, aby se spojila, a nasypte do ní umleté vlašské ořechy a nadrcené lupínky. U drcení lupínků doporučuju pomačkat je dobře v ruce, nebo paličkou přes mikrotenový sáček, a to tak, aby se nadrtily na menší kousky, ale zase ne úplně na prášek.

Dobře promíchejte, aby se celá směs spojila, a ještě teplé rozdělte do košíčků. Mně se letos bohužel podařilo sehnat jen košíčky trošku větší, tak z nich mám takové spíše “dvojhubky”, ale určitě můžete rozdělit i do menších a budete mít košíčků více.

Nechte vychladnout a můžete podávat. Budou krásně křupat a vydrží tak po celé svátky. 🙂

Dětská specifika:

Vzhledem k přítomnosti ořechů a také čokolády řadím do kategorie od 2 - 3 let, kdy jsou tyto suroviny takto uvedeny i v tabulkách.
Pozor na horší stravitelnost a náchylnost k plísni a žluknutí u ořechů. Možná je samozřejmě také i alergická reakce.
Taktéž je možná alergická reakce i na med, který navíc může obsahovat botulotoxiny. Tabulkově je med doporučován nejdříve od 1 roku.

bezlepkovébezmléčnécukrovímlsánívánoce

2 komentáře - “Košíčky z kukuřičných lupínků (od 2 – 3 let)”

  1. Vypadá to moc dobře, jen škoda, že se v receptech otagovaných jako bezmlecne vyskytuje máslo, tvaroh, apod.

    1. Sandro, v tomto receptu se vyskytuje pouze to máslo, které si jistě každý, kdo musí bezmléčnou dietu držet, umí nahradit – ghíčko, alsan, kokosový olej apod. Stejně jako si třeba nahradí mléko rostlinným. Základy svého stravování přece každý takový člověk musí dobře znát, nevidím žádný problém v tom si to dle svých možností nahradit a přijde mi to lepší, než o tu inspiraci přijít úplně. Kde se to zaměnit nebo nahradit jednoduše nedá, tam ten štítek nedávám, ale tak samozřejmě taky nejsem neomylná a můžu se splést. Pokud vám můj systém nevyhovuje, nepoužívejte ho. Je hromada blogů, které se na bezmléčné stravování specializují, chcete-li mít jistotu, čerpejte tam. Já na to specializovaná nejsem a chci tady být obecně pro všechny, nepíšu bezmléčné recepty, je to jen takový inspirační bonus pro ty, kteří to uvítají. B.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *