Mandlové linecké košíčky s ořechovou náplní (od 2 – 3 let)

Z vánočního cukroví mám zpravidla nejraději ty druhy, které jsou něčím plněné, protože to dodá úžasnou vláčnost. Když je náplň navíc ořechová, jsem v sedmém nebi. Tak jsem si to s těmi ořechy dotáhla k dokonalosti a pro jistotu je šoupla i do těsta. 🙂

Na cca 40 košíčků:

  • 125 g másla
  • 1 vejce
  • 60 g krystalového cukru
  • 60 g mandlové mouky
  • 100 g celozrnné hladké špaldové mouky

Na náplň:

  • 100 g másla
  • 140 g vlašských ořechů
  • 30 g moučkového cukru

S přípravou začněte o něco dříve, ať máte čas nechat si uležet těsto a také potom i vychladnout košíčky. Můžete si košíčky upéct i déle dopředu a plnit je až dříve před Vánoci, abyste měli jistotu, že náplň bez úhony vydrží. Tak dva týdny před svátky by to ale mělo být už OK. A nebo si můžete košíčky upéct a nechat v mrazáku pro příležitost nějaké nečekané návštěvy, pak už je jen snadno a rychle naplníte. 🙂

V míse prošlehejte vejce s cukrem, poté zapracujte změklé máslo a oba druhy mouky. Tu mandlovou můžete případně nahradit i jemně namletými mandlemi. Vytvořte kompaktní těsto (jako na linecké) a uložte ve folii do lednice alespoň na pár hodin, aby se naleželo a dobře se s ním pracovalo. Pokud nemáte čas, nevadí, toto těsto se stejně jen “vtlačuje” do formiček, můžete tedy začít pracovat i hned.

Těsto natlačte do formiček na malé košíčky (vymazávat by nemělo být potřeba), nezapomeňte na dobrou prohlubeň uprostřed, aby pak bylo dost prostoru pro náplň.

Pečte na 150°C přibližně 20 minut, či jinak dle zkušeností s vlastní troubou, dokud nebudou košíčky krásně zlatavé. Po vychladnutí košíčky vyklepejte z formiček a můžete péct další várku.

Pro náplň umelte vlašské oříšky najemno. V hrnci nebo mikrovlnce rozpusťte máslo (pozor, jen ho rozpusťte, určitě ho nepřepalte) a vmíchejte do něj oříšky a cukr. Dobře promíchejte a nechte zcela vychladnout, náplň mezitím krásně ztuhne.

Košíčky naplňte ořechovou směsí. Pokud chcete, můžete nahoru dát ještě oříšek či mandličku, a můžete je samozřejmě i polít čokoládou (v tom případě rozpusťte v kvalitní hořké čokoládě máslo a udělejte polevu).

Dětská specifika:

Ořechy jsou vzhledem ke své horší stravitelnosti tabulkově řazeny do kategorie od 2 - 3 let. Dalším problémem je pak i jejich vyšší náchylnost k plísním a žluknutí.

cukrovímlsáníod 3 letvánoce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *