Hrášková krémová polévka s mátou (od 8 měsíců)

IMG_3619 (1)Jemná a svěží polévka lehce nasládlé chuti, která bude dětem pro tyto vlastnosti zaručeně chutnat. V létě ji pro ochlazení můžete podávat i studenou 🙂

Na cca 3 – 4 porce:

 • 1 malá cibule
 • 2 stroužky česneku
 • 1 středně velká brambora (asi 150g)
 • 0,5 litru vývaru nebo vody
 • 350g (1 pytlík) mraženého hrášku
 • 4 velké stonky máty
 • 50ml smetany
 • olej dle potřeby
 • sůl a pepř dle chuti
 • k podávání slanina, krutony, lístky máty nebo oblíbená semínka

Cibuli nakrájíme najemno, stroužky česneku nožem rozmáčkneme a taktéž nakrájíme. V hrnci si rozpálíme menší množství oleje, na kterém začneme smažit nejdříve cibuli a po chvíli i česnek. Až začne obojí chytat lehce zlatavou barvu, přidáme ještě na malé kostičky nakrájenou bramboru a společně dorestujeme. Poté podlijeme vývarem a vaříme cca 10 minut do změknutí brambor. Až se tak stane, nasypeme mražený hrášek a jen krátce prohřejeme. Poté přemístíme všechnu zeleninu s částí vody a lístky máty do mixéru a rozmixujeme na kaši. Použít můžeme i tyčový mixer. Vrátíme krém zpět do hrnce, vrátíme i případnou vodu, zjemníme smetanou a dochutíme kořením.

IMG_3581 (1)

Podáváme s opečenou slaninou, česnekovými krutony, kouskem pečiva nebo oblíbenými semínky. V horké letní dny krém dobře chutná i studený.

Pokud budete polévku vařit pro dítě mladší 1 roku, můžete k její přípravě použít základ – hrášek, brambory, po vyzkoušení také česnek a cibuli. Místo sladké smetany zjemněte troškou zakysané nebo bílého jogurtu. 

Dětská specifika:

Hrášek je vhodný pro děti od cca 8 měsíců věku.
Sladkou smetanu kvůli vyššímu obsahu bílkovin používáme od 1 roku. Do této doby můžete polévku zjemnit troškou zakysané smetany nebo bílým jogurtem.
Pozor na horší stravitelnost a nadýmavost česneku a cibule - je potřeba vyzkoušet individuální reakci vašeho dítěte. Tabulkově obě suroviny od 1 roku.
Dětem do roka samozřejmě vynecháme sůl a koření.
Taktéž mátu bych nepodávala před prvním rokem.

bezlepkovédo 1 rokuhrášekluštěninyod 1 rokuod 3 letpolévky

2 komentáře - “Hrášková krémová polévka s mátou (od 8 měsíců)”

  1. Mončo, mátu koupíte v malých květináčcích ve všech větších marketech, je určena přímo na vaření. Jinak ji samozřejmě můžete koupit i v zahradnictví nebo někdy v květinářství a pěstovat si ji jako mnoho jiných bylinek. Hráškovou polévku můžete ale uvařit i bez máty. B.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *