Dýňové palačinky (od 1 roku)

Není na nich nic až tak speciálního oproti klasickým palačinkám. Jen se v nich ukrývá pořádný kus dýně. Takže vlastně celkem speciální jsou! 😉

Na cca 8 palačinek:

  • 250 g syrové dýně
  • 1 hrnek hladké špaldové mouky (použila jsem celozrnnou)
  • 1,5 hrnku mléka (používám plnotučné, ale lze i rostlinné nebo vodu)
  • 1 vejce

Dýni nakrájejte na malé kousky či kostičky a uvařte do změknutí (trvá to do deseti minut, dle velikosti kostiček). Poté ji nechte dobře odkapat od vody a vychladlou přemístěte do mixéru. Rozmixujte na hladké pyré. Přidejte vejce, mléko a postupně vmíchejte také mouku. Těsto je hotové.

Je možné, že máte šťavnatější dýni a bude potřeba méně mléka, případně naopak vám více saje mouka, a budete muset tekutin přidat. Řiďte se tedy danou gramáží jen orientačně.

Smažte na pánvi palačinky či lívance. Podávat můžete nasladko i naslano, skvěle se hodí třeba kozí sýr a šunka, ve sladké variaci vyzkoušejte meruňkovou marmeládu nebo oříškové máslo.

Smažení palačinek jsem vám v reakci na časté dotazy na vhodnou pánev i natočila. Já již leta používám tuto i-PREMIUM Stone od Tescomy, kterou mi kdysi daroval Ježíšek, a jemuž jsem si letos chtěla napsat o novou, avšak vyřešila to za mě přímo Tescoma, která mi ji nabídla v rámci spolupráce. Čili ano, toto je skutečně reklama na pánev Tescoma, plyne ovšem z dlouholeté dobré zkušenosti a spokojenosti. A ještě odkaz i na udělátko na lívanečky s obrázky, které vám ukazuju ve videu. P. S. Pánev je teď dokonce v akci! 😉

Dětská specifika:

Pro přítomnost celého vejce a kravského mléka řadím do kategorie od 1 roku.
I mimo výše uvedené suroviny si myslím, že děti minimálně do 1 roku by neměly vyloženě "mlsat" a měly by se nejdříve naučit správnému stravovacímu režimu.
V receptu jsem použila celozrnnou verzi žitné mouky, která může být hůře stravitelná, avšak na druhou stranu je zase zdravější. Pokud vaše dítě není zvyklé na celozrnné výrobky, můžete použít i necelozrnnou mouku. Celozrnnou doporučuji spíše až od 2 a více let.

dýněmlsáníod 1 rokuod 3 let

8 komentáře - “Dýňové palačinky (od 1 roku)”

  1. Palacinky jsou snad jeste lepsi nez klasicke. Krasne jdou obracet. Budu se k nim rada vracet.

  2. Prave jsme s dcerou dojedly a palacinky jsou skvele, lepsi jak klasicke. Jsem si jista, ze v teto podobe ta dyne prijde i u manzela 😂Dekujeme!

    1. Luxusní. Dělala jsem rovnou z dvojité dávky a zmizely všechny. Měla jsem jen zbytek dýně, tak jsem přidala i cuketu a mouku jsem dala půl špaldovou a půl pohankovou. Dokonce i manžel je pochválil a to on tyhle zdravé inovace moc nemusí 😋 Syn si je dal s povidly a posypané mákem jako v létě u babičky a musím říct, že s dýní to byla fakt mňanková kombinace

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *