Bramborové placky (od 1 roku)
Na velikonoční Velký pátek se zpravidla držel masový půst, který mohly narušit jen ryby. Protože byly ale drahou surovinou, pekly hospodyňky z chudších rodin bramborové placky, které do tvaru ryb vykrajovaly. Dnes sice již tradice zpravidla tak přísně nedržíme a snad ani netrpíme takovou bídou, ale některé věci své kouzlo a chuť neztrácí ani během dlouhých let. A tak jsem se inspirovala a na Velikonoce připravila recept na rybičkové placky, které jsem oproti tradici vylepšila ještě o dávku bílkovin, aby bylo jídlo plnohodnotné.
Na cca 30 placek:
- 1 kg syrových brambor (typu B nebo C)
- 300 g syrové mrkve
- 150 g (1 kelímek) cottage
- 100 g (1 kostka) žervé
- 125 g (balíček) mozzarelly
- 2 vejce
- cca 250 g hladké celozrnné špaldové mouky
- 100 g krupice (pozor ať si nekoupíte krupici oslazenou, která je určená na kaši)
- 3 stroužky česneku
- sůl a majoránka dle chuti
Brambory dejte do hrnce vcelku (můžete se slupkou i oloupat, podle toho, jestli se vám je pak chce loupat uvařené, nebo raději zapracujete se škrabkou ještě zasyrova) a přidejte i očištěnou a na kolečka nakrájenou mrkev. Zalijte vodou a vařte do změknutí obojího.
Vezměte si největší mísu, jakou doma máte. Brambor je dost a přidáním dalších surovin se objem ještě zdvojnásobí, ale když se pečou placky, u nás doma jich není nikdy dost, proto jsem recept pojala opravdu ve velkém.
Brambory a mrkev rozmačkejte šťouchadlem nebo nastrouhejte na struhadle najemno. Poté přidejte vejce, veškeré mléčné výrobky, krupici, sůl a majoránku, a postupně zapracujte také mouku. Množství mouky záleží na moučnatosti brambor, proto berte to v receptu uvedené jen jako orientační. Výsledné těsto by mělo být lepivé, ale přesto tvarovatelné.
Při tvarování rybiček si můžete pomoci tím, že každou odebranou kuličku těsta nejdříve obalíte v krupici nebo mouce. Pak se vám bude snáze tvarovat. Já jsem si navíc pomohla i použitím pečícího papíru Fino, pro který jsem recept přímo připravovala.
Placky skládejte na připravený plech s pečícím papírem, který jste potřeli tukem. Taktéž tukem potřete těsto i shora. Není to potřeba kvůli připalování, pečící papír těsto uhlídá i bez vymazávání, ale placky jsou na trošce tuku chutnější a takové více “babičkovské”. Taky je vaše babička připravovala na rozpálených kamnech? 🙂
Pečte v troubě vyhřáté na 180°C přibližně 20 – 30 minut (já jsem použila funkci horkovzduch). Méně zdravě je můžete samozřejmě i smažit na pánvi. Placky můžete jíst samotné, dobré jsou ale i jako příloha k masu (samozřejmě v případě, že půst nedržíte), a moc rádi k nim máme špenát.
Dětská specifika:
Dělala jsem placky k odpolední svačině, byly výborné a jen se po nich zaprášilo. Teda na vykrajovani ryb jsem byla lenivá 🙂
Veru, to mám radost, díky! 🙂 B.
Půjde to i bez mléčných výrobků? Nebo čím by se daly nahradit?
Peťo určitě jde, jen já je tam dávám, abych jídlu dodala bílkoviny. Můžete použít jen brambory, vejce a mouku, jen poměry si budete muset doladit tak, aby byla konzistence správná. B.