Zeleninové muffiny (od 8 měsíců)

Za nápad a tento recept děkuji své kuchařské kamarádce Romance, která je úplnou mistryní všemožných placiček a báboviček. Tyto jsou obzvláště povedené a díky líbivé formě vám pomohou dostat do dětí i nějakou tu zeleninku. 

Suroviny na cca 6 – 7 muffinů:

 • 1/2 menší cukety
 • 1 velká mrkev
 • 1/2 brokolice
 • 1 jarní cibulka
 • 2 vejce (dětem do roka postačí pouze žloutek)
 • 4 středně velké vařené brambory
 • nad rámec receptu jsem přidala ještě asi 1/2 stroužku česneku, spíš jen tak pro vůni

Cuketu nakrouháme na hrubo a zlehka vymačkáme od vody, mrkev na jemno, brokolici nasekáme na drobné kousky (košťál ne), jarní cibulku nakrájíme na kroužky. Do hmoty přidáme dvě vejce (nebo jen žloutky), nastrouháme vařené brambory, dosolíme a případně i dochutíme česnekem, a pořádně prohněteme. Plníme do muffinové formy vyložené košíčky – ne moc do výšky, maximálně vodorovně s okrajem formičky, aby nám při pečení nevyteklo vejce. 

Pečeme v troubě vyhřáté na 180°C přibližně 30 minut. 

Košíčky doporučuju použít nějaké pevnější, protože ty mé jsou slabé a trošku prosákly. I když na chuti a funkčnosti to bábovičkám nic neubralo. 

Dětská specifika

dětem do 1 roku dáme místo celého vejce jen žloutky
dětem do 1 roku by také mohla činit drobné potíže jarní cibulka. Pokud ji nemáte vyzkoušenou nebo máte dítě s citlivým bříškem, prostě ji vynechejte nebo nahraďte pórkem.

brokolicecuketado 1 rokuhlavní jídlasvačiny

9 komentáře - “Zeleninové muffiny (od 8 měsíců)”

 1. Držela jsem se postupu, ale vyšla mi z toho spíš taková pečená bramborová kaše se zeleninou. Muffiny nijak nenarostly, a nezměnily pečením tvar, že by vytékalo vejce opravdu nehrozilo. Dělala jsem to pro 11 měsíční dítě, takže jsem vynechala vaječný bílek a sůl. Každopádně dcerce ta směs chutnala. 🙂

  1. To mě Efko mrzí, že to úplně nevyšlo, asi to bude tím vajíčkem. Za měsíc už ho budete moci vyzkoušet celé, tak doufám, že na recept nezanevřete a zkusíte ho znovu. Snad mi pak nebudete chtít utrhnout uši :)) Ať se podaří! B.

  2. Přesně tak jsem to měla i já a to jsem dala vejce celá…nicméně jsem to vyklepla zpět do misky,přidala tvrdý sýr a nějakou lžíci špaldové mouky (dcerce už je 18m) a udělala na lívanečníku jako placičky…no stejně to moc moje holky nejedly,ale nám rodičům chutnaly moc! 😂

 2. Dobrý den, chtěla bych vyzkoušet tento recept pro naše dvojčata (8 měsíců), ke svačině. Je to vhodné nebo se jedná spíše o “oběd”?

  1. Sylvo, umím si to představit jako oboje. S těmito muffiny můžete navíc klidně i cestovat, můžete je podávat teplé i studené, takže za mě super i na svačinu a klidně třeba i na výlet 🙂 B.

   1. Děkuji za odpověď, bál jsem nadšená a chtěla je hned zkoušet. Jen jediný problém je, že kluci mi nechtějí ještě kousat. Většinou máme stravu ještě kašovitou. Máte nějakou radu jak nejlépe zařadit tužší stravu aby chtěli kousat? 😊

    1. V tom případě tohle asi nebude nejvhodnější začátek. Některé děti láká jídlo do ručky (tzv. metoda BLW), přikrmují se tak už úplně od začátku, tím chci říct, že schopnost rozmělnit potravu nesouvisí s počtem zubů ani s věkem, je to jen o preferenci nebo zvyku dítěte. Osobně bych začala do kašovité stravy, na kterou jsou zvyklí, pomalu “ztrácet” kousky. Buď část rozmixujte méně, nebo nakrájejte na drobné kousky a pár jich do kaše přimíchejte. Můžete i mačkat vidličkou místo mixování. Postupně navyšujte počet kousků, dokud si na ně děti nezvyknou. Ta doba dřív nebo později přijde, jakmile pochopí, že v celku je jídlo daleko chutnější. A rozhodně se tím netrapte, u mojí dcery to například přišlo až v roce. Od té doby ale naopak nechtěla vzít do pusy nic kašovitého, včetně toho, co kašovité být má 🙂 B.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *