Tortily s lehkou tuňákovou pomazánkou (od 1 roku)
Podobný recept mám už hodně let založený jako výstřižek z časopisu Albert. Jeho verze je ale s majonézou a celerem, a protože ani jedno nemám ráda, to bych nebyla já, abych to nezašmoulila nějak po svém.
Na tortily (cca 6 kusů):
- 100 g sádla/ghíčka
- 300 ml vody
- 550 g hladké celozrnné špaldové mouky
- sůl dle chuti
Na pomazánku:
- 2 malé plechovky tuňáka
- 1 menší jablko
- 2 lžíce zakysané smetany
- citronová šťáva, sůl a pepř dle chuti
- zelenina dle chuti a libosti
Začněte nejdříve přípravou těsta na placky. Rozpuštěné sádlo či máslo smíchejte s teplou vodou a postupně zapracujte mouku, případně i sůl. Těsto by mělo být spíše gumové než křehké, v případě potřeby tedy přidejte více mouky (každý typ a druh saje jinak). Hotové těsto přikryjte fólií a nechte odpočívat.
Jablko oloupeme a nastrouháme na hrubém struhadle. Zlehka vymačkáme od šťávy, zakápneme citronem a v misce smícháme s tuňákem, ze kterého jsme pečlivě slili šťávu. Přidáme přibližně 2 velké lžíce zakysané smetany, osolíme a opepříme. Tuňáková pomazánka je hotová.
Rozpalte pánev s nepřilnavým povrchem. Z těsta tvořte placky o velikosti pánve. Spíše než válení doporučujeme metodu “vytahování”, těsto se tolik netrhá a nelepí, jako při zpracovávání válečkem. Můžete si také podsypat pracovní plochu, aby se vám tvořilo lépe. Opékejte v pánvi, dokud se na placce nevytvoří zlatavé puchýřky, poté obraťte na druhou stranu.
V tomto případě jsem na teplou tortilu dala nejdříve nejdříve plátky sýra, poté salát, pomazánku a další zeleninu. Pak jsem smotala a v půli překrojila.
Dětská specifika:
To je tak vynikajici pomazanka, dekuji!
Hani, děkuju moc. 🙂 B.