Šmakouní provensálské placky (od 1 roku)

Skvělé na těchto plackách je to, že použitý Šmakoun je už ochucený (a moc dobře mimochodem), takže vy už s ním nebudete mít vlastně žádnou práci 🙂


Na 2 – 3 porce:

 • cca 350g brambor
 • 3 plátky Šmakouna provensálské koření
 • 1 vejce
 • 1 malá cibule
 • 2 stroužky česneku
 • cca 3 lžíce polohrubé mouky
 • 1 lžička hořčice
 • sůl dle chuti

Brambory uvařte vcelku, zbavte slupky a nastrouhejte na jemném struhadle, totéž udělejte i se Šmakounem (teda kromě toho loupání od slupky :-)). Do nastrouhané hmoty rozklepněte vejce, přidejte najemno nasekanou cibuli a utřený česnek, trošku hořčice a dle chuti dosolte. Zahustěte moukou, použít můžete určitě i nějakou rostlinnou variantu mouky nebo hrašky. 

Tvořila jsem malé placky, které jsem opékala na bezmřížkové plotně grilu, ale jistě stejně dobře poslouží i pánev, nebo můžete placky upéct na pečícím papíře v troubě. 

K plackám jsem podávala tento rajčatový salát s bílým jogurtem a bazalkou. 

Dětská specifika:

Šmakoun je vaječná bílkovina a ty jak známo v nadměrném množství zatěžují ledviny malých dětí. Od jednoho roku ovšem nevidím problém v nahrazení porce bílkovin (například z masa nebo vajec) právě porcí Šmakouna (pokud nekořeníte, můžete použít verzi natural)
u citlivějších dětí do jednoho roku také pozor na nadýmání a horší stravitelnost u cibule a česneku

hlavní jídlaod 1 rokupřílohyŠmakounsvačiny

3 komentáře - “Šmakouní provensálské placky (od 1 roku)”

 1. Dobrý den,ráda bych zkusila tyto placky. Jen nerozumim dávkování 3 platky smakouna.Mam baleni smakouna natural, v krabicce 2 valecky á 100g jeden.
  Kolik je teda třeba v tomto receptu příp.na gramy? 🤔😉
  Zkusila bych lehce ochutit provensalskym kořením zvlášť, když mam šmakouna natural.
  Děkuji.

  1. Hanko, máte pravdu, on totiž od uvedení tohoto receptu Šmakoun změnil balení. Dříve obsahovalo balení čtyři plátky po padesáti gramech, dnes má dva válečky po stovce. Dejte tedy 150 gramů, což by mělo snad být 1,5 válečku 🙂 Dejte vědět,jak se podařily. B.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *