Slané nejen velikonoční koláčky (od 2 – 3 let)

IMG_4372 (1)Velikonoční pohoštění se často nese v duchu sladkostí. Tato slaná verze koláčků možná bude pro vaše koledníky vítanou změnou 🙂

Na těsto (cca 15 – 20 zajíčků):

  • 250g hladké špaldové mouky
  • 90ml oleje
  • 100ml mléka
  • 1 žloutek
  • půl kostičky droždí (21g) nebo adekvátně sušeného
  • půl lžičky soli

Na náplň:

  • 50g kvalitní šunky
  • 50g sýra grana padano
  • 3 lžíce rajčatového protlaku nebo kvalitního kečupu

Těsto vypracujte prostým smícháním surovin, kdy do tekutých postupně přidávejte sypké a dobře propracujte. Koláčky jsou sice z droždí, ale kynout se nenechávají, nemusíte tedy nechávat ani vzejít kvásek. Zároveň je ale pak potřeba s těstem pracovat rychle, aby vám v průběhu zpracovávání zbytečně nekynulo. Na to bude mít čas až v troubě 🙂

zajici1

Těsto vyválejte na plát vysoký zhruba půl centimetru a menší sklenicí nebo vykrajovátkem dělejte kolečka, na která nakladete náplň. Přehněte napůl a spojte do půlměsíčku, jehož konce poté spojte uprostřed tak, aby vznikl bochánek. Ten dejte na plech vystlaný pecícím papírem spojem dolů a pečte na 180°C přibližně 10 – 15 minut.

Můžete udělat i špenátovou verzi – v tom případě doporučuju do směsi přidat ještě 100g mraženého špenátu, který přelijete horkou vodou, necháte povolit, dobře vymačkáte a pak smícháte s ostatními surovinami. Přidat k němu můžete i česnek dle chuti.

zajici2

Pokud budete chtít dělat tématicky velikoční zajíčky, jaké vidíte i na fotce, postupujte podle pokynů na fotokoláži. Ouška lehce shora nastříhněte nůžkami, snažte se neprostříhnout až k náplni. Spíš jimi těsto jen po povrchu “pohlaďte”, ouška při pečení ještě trošku vystoupnou. Oči naznačte špejlí, můžete udělat pomocí malé kuličky i ocásek. Obrňte se trpělivostí a zručností, není to úplně jednoduché, ale jde to. Jakmile přijdete na ten správný grif, budete na plech skládat jednoho zajíčka za druhým 🙂 Potřete bílkem a pečte dle pokynů výše.

Dětská specifika:

Recept obsahuje poměrně slaný sýr i šunku - proto doporučuji spíše až od dvou nebo tří let.

od 3 letsvačiny

2 komentáře - “Slané nejen velikonoční koláčky (od 2 – 3 let)”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *