Květákovo-bramborová krémová polévka (od 6 měsíců)

Málokdy vařím kompletní menu o polévce a hlavním jídle. Když totiž vařím polévku, obvykle je tak hustá, že v ní stojí lžíce, a v klidu nahradí ono zmiňované hlavní jídlo. Máme to tak zkrátka nejraději. I tato polévka naše rodinná kritéria splňuje 🙂

Na cca 4 porce:

 • 300g květáku (cca 1/3 hlávky)
 • 200g brambor (cca 2 středně velké)
 • smetana ke šlehání dle chuti (použila jsem přibližně třičtvrtě decky)
 • vývar nebo voda dle potřeby
 • na špičku lžičky muškátového oříšku a kurkumy k dochucení
 • 2 snítky libečku (nemusí být)
 • sůl dle chuti

Květák oberte na drobné růžičky, brambory nakrájejte na větší kostky, a zalijte vývarem či vodou tak, aby vše bylo ponořené, ale ne více. Pokud vaříte pro starší strávníky, tak v tuto chvíli můžete osolit (myslete na to, že brambory “sežerou” soli docela hodně). Přihoďte ještě voňavý libeček a vařte do změknutí obojího, asi 10 minut. Nyní přichází fáze mixování. Pokud se vám zdá, že máte vody přebytek (což je docela pravděpodobné), raději jí trošku odlijte a ponechte stranou, lehce si polévku naředíte zpátky. Zbytek rozmixujte na hladké pyré a v hrnci opět přiveďte k varu. Zjemněte smetanou ke šlehání, případně přidejte zpátky vodu, kterou jste předtím slili stranou, a dochuťte nastrouhaným muškátovým oříškem a také kurkumou, která dodá polévce kromě vůně také žlutější barvu. V případě potřeby dochuťte ještě další solí či troškou prolisovaného česneku.

Servírovat můžete třeba s česnekovými krutony a lněným semínkem, jako já na fotografii.

Dětská specifika

Věkové omezení od 6 měsíců stanovuji podle základních surovin - tedy květák a brambory.
Smetana je vhodná pro děti od 1 roku, ale ta není chuťově nezbytná, takže polévku klidně můžete uvařit pro dítě mladší roku bez ní. Případně můžete zjemnit také bílým jogurtem (od 8 měsíců) či zakysanou smetanou nebo kefírem (od 9 měsíců).
Kořením a solí dochucujte pouze pro děti od 1 roku a dospělé.

bezlepkovédo 1 rokukvětákod 1 rokuod 3 letpolévky

6 komentáře - “Květákovo-bramborová krémová polévka (od 6 měsíců)”

 1. Dobrý den, Vaše recepty jsou bezvadné (pár jsem jich vyzkoušela a opravdu mňam) a už jen samotné fotografie vybízejí k jídlu 🙂 . Jen mě trochu zaráží, že píšete, že je vhodné od 6 měsíců a v receptu je koření (to asi vadí nejméně), sůl a smetana. Zajímá mě Váš názor. Děkuji za odpověď.
  P.S. Váš blog se mi jinak opravdu moc líbí.

  1. Dobrý den, u tohoto receptu to koukám někam záhadně vypadlo, ale jinak každý recept zpravidla obsahuje dole sloupeček s názvem "dětská specifika", ve kterém uvádím vše, co by nás u potravin vzhledem k vhodnosti pro děti mohlo zajímat. Vždy se při stanovování odrážím od základních surovin (tady to jsou brambory a květák – čili nevidím problém od 6 měsíců). U smetany bych uvedla, že vhodná není, ale ani tam pro takto malé dítě není potřeba, takže polévku mu klidně můžete bez ní uvařit. S kořením a solí spoléhám na soudnost maminek, je to všeobecně známý fakt, že miminkům se prostě nesolí a nekoření. V surovinách to ale uvedeno být musí, abyste si polévku mohla uvařit i pro dospělé nebo starší – proto právě zpravidla volím tento systém. Sloupec samozřejmě doplním, děkuji za upozornění.

 2. Vyzkoušeno na 9 měsíční dcerce i ve verzi pro dospělé. Oběma nám to mooc chutnalo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *