Fazolové krekry (od 2 – 3 let)
Tahle božská věc vznikla vlastně úplně náhodou. Vařila jsem totiž fazole na chilli con carne a pro úsporu času je dala do papiňáku. No, a samozřejmě jsem na ně zapomněla a převařila je. Do chilli už se mi nehodily, máme s manželem rádi, když jsou fazolky krásně na zkus, no zas jako správná hospodyně bych je vyhodila. Tak jsem je použila jako základ na krekry a nakonec se ten omyl fakt vyplatil, protože jsou výborné a budu je určitě péct často. Hodně mi připomínají jedny kupované, které občas bereme na ochutnávky do práce. Jen s tou cenou a zdravostí jsme u těch domácích absolutně jinde, že. 😉
Na 1 velký plech:
- 400 g uvařených fazolí (použila jsem mungo)
- 1 vejce
- 100 g žitného rozkvasu (nebo 50 g žitné mouky a 50 g vody)
- 100 g hladké pšeničné mouky
- 50 g slunečnicových semínek
- 50 g lněných semínek
- sůl dle chuti
Fazole tedy uvařte do změknutí, no nebojím se říct, že na ně klidně můžete zapomenout jako já. 😀 Až vychladnou, slijte je od případné vody, přidejte vejce a rozmixujte na kaši. Tu pak zahustěte moukou a semínky (ty není třeba jakkoliv mixovat, budou krásně křupat). Dobře promíchejte.
Já jsem do receptu použila i zbylý rozkvas, který mi vzniknul při krmení kvásku, tak pokud máte přebytky, můžete jej tak stejně využít. Pokud kvásek nevlastníte, vůbec to nevadí, použijete jen kombinaci žitné mouky a vody. Kvásek v tomto receptu není potřeba, neboť těsto nijak nekyne.
Vzniklou hustou a mazlavou hmotu natřete na plech, který jste vystlali pečící podložkou nebo papírem. Snažte se rozetřít rovnoměrně a natenko, řekněme na sílu zhruba tak půl centimetru, možná se vám to podaří i méně a to bude jedině dobře.
Plech dejte do trouby rozpálené na 150°C (používám horkovzduch) na cca půl hodiny. Těsto se začne vysušovat, o což se ostatně snažíme. Poté můžete zvýšit teplotu na 180°C, aby se dozlatova upeklo – dejte mu přibližně další půl hodinky. Pečení je samozřejmě třeba uzpůsobit zkušenostem s vlastní troubou, nicméně cílem je těsto po celé délce i výšce vysušit, aby krekry krásně křupaly. I proto je důležité rozetřít těsto na plech rovnoměrně, aby nebyla část spálená a část ještě nepropečená.
Hotový plát těsta nechte vychladnout a poté nalámejte na krekry. Jste-li hodně trpěliví, možná se vám je podaří i nakrájet na pravidelné tvary, ale až tak moc na to nespoléhejte. 😀
Určitě se mě budete ptát i na trvanlivost. Mám aktuálně vyzkoušen týden, určitě při správném skladování (aby do nich nešla plíseň) vydrží o dost déle. Dokonce bych řekla, že za těch pár dní skladování získaly ještě více na chuti – ještě totiž o trošku více vyschly a krásně křupou.
Recept vznikl ve spolupráci s Grizly.cz, jejichž semínek mám plnou spíž a sypu je všude možně (občas i po stole, jak vidíte na fotce). 🙂
Dětská specifika:
To vypada krasne! Myslite, ze by sly pouzit i fazole v plechovce? Zrovna mam jedno obri baleni, tak bych ho hned vyuzila😊
Zuzi, myslím si že jo, jen samozřejmě slít od toho nálevu. 😉 B.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat myslíte že by šla žitná mouka nahradit třeba špaldovou? Případně můžu dát rovnou 200g špaldové hladké? Nemám žitnou mouku a nechce se mi pořizovat jen kvůli receptu, ale krekry vypadají VÝBORNĚ!!!
Peťo, nějaká jiná mouka tam určitě dát půjde, jen žitná je taková daleko více vláčná a mazlavá, takže té špaldy nebo klasické bílé pšeničné bych zkusila dát asi o něco méně. Budete to muset vzít trošku více jako experiment, ale jít by to asi mělo. 🙂 A žitnou do budoucna určitě kupte, je daleko lépe stravitelná než pšeničná nebo špaldová, tak je to dobrá volba i pro děti. B.