Banánové vafle bez cukru (od 8 měsíců)

V poslední době se na blogu nakupily samá hlavní jídla a už to skoro začínalo vypadat, že jsem přestala mlsat. No kéž by! 🙂 Tak si honem spravím reputaci těmito banánovými vaflemi a snad mi přičtete body i za to, že jsou bez cukru (a přesto sladké). 🙂

Na cca 15 vaflí:

 • 2 zralé banány
 • 2 vejce
 • 100 ml mléka
 • 100 ml oleje
 • 200 g celozrnné hladké špaldové mouky
 • 50 g ovesných vloček
 • 2 vrchovaté lžíce bílého jogurtu
 • 1/2 kypřícího prášku (používám bezfosfátový)
 • 2 lžičky vanilkové esence (nemusí být)

Dobře zralé banány rozmačkejte a v míse promíchejte s ostatními ingrediencemi. Začněte nejdříve těmi tekutými, poté vmíchejte sypké. Nechte alespoň 10 minut odstát, aby vločky nasákly tekutinu a těsto správně zhoustlo.

Poté pečte v rozpáleném vaflovači a podávejte dle libosti. Díky přítomnosti banánů jsou vafle přirozeně sladké a nepotřebují už další cukry, i proto jsem jejich věkové zařazení nakonec snížila na 8 měsíců, ačkoliv nejsem zastáncem toho, aby děti do jednoho roku cíleně mlsaly. U takto malých dětí si vafli představuju například jako náhradu svačiny či jídlo do ručičky na cestování, nepodávala bych ji jako sladkost po obědě či něco podobného, a také bych ji zbytečně již nepřislazovala marmeládou.

Dětská specifika:

O tom, proč jsem recept zařadila s přivřeným okem do kategorie pro mladší jednoho roku jsem se rozepsala již v textu receptu.
Celozrnná mouka je lepší vzhledem ke své vyšší nutriční hodnotě, zvažte však schopnost střev vašeho dítěte celozrnné potraviny strávit (určitě tedy nedoporučuji minimálně do 1 - 2 let). Místo celozrnné mouky můžete použít bílou a recept by měl i přesto fungovat.
U malých dětí může být problematická i přítomnost mléka v receptu, je ho ale poměrně málo na množství, které (předpokládám) sní. Pokud by vás přesto trápilo, jednoduše jej nahraďte vodou.

do 1 rokuod 3 letsvačiny

14 komentáře - “Banánové vafle bez cukru (od 8 měsíců)”

 1. Wafle jsou výborné! 😋 Dělala jsem akorát v bezmléčné variantě (kokosový jogurt a ovesné mléko) a těsto bylo krásně vláčné. Celá rodina si pochutnala 👍🏻

  1. Mony moc děkuju za všechny maminky alergiků,že jste to pro ně vyzkoušela a napsala nám jak na to. A za pochvalu děkuju samozřejmě taky 🙂 B.

 2. Doma mi černaly banány, které by mi nikdo nejedl, tak jsem si řekla, že zkusím vafle. Nestačím se divit, syn tento týden bojkotuje skoro vše a vafle zmizely během chvilky. Díky za skvělý recept! Jste úžasná

  1. Uf, no tak to jsem teda prošla hodně hustým sítem 🙂 Jsem ráda, díky za pochvalu 🙂 B.

  1. Chystám se vyzkoušet tyto wafle, ale mám pořád za to, že do 1 roku bílek vhodný není. V menším množství od 8.měsíce tedy nevadí?
   Jinak opravdu krásné recepty, začínám se nechávat ‘inspirovat’.
   Děkuji.

   1. Markét, problém bílku je ve vyšším obsahu bílkovin, které děti přijímají ještě z dalších zdrojů (typicky v tomto věku například maso a mléčné výrobky). Na druhou stranu, pokud se vezme v potaz celodenní jídelníček a příjem bílkovin se nepřežene, není na bílku nic škodlivého a já mám za to, že pokud bude dítě mít jako porci jídla vafli, může v ní právě takovou bílkovinu mít. Případně můžete místo jednoho celého vejce použít jen dva žloutky. Jakkoliv si myslím, že děti v tomto věku ještě sladké jídlo mít nemají, ale to je věc každé maminky a uvádím to i pokaždé do specifik. 🙂 B.

 3. Ahoj, tak musím poděkovat za úžasný recept, byla to naše první společná snídaně kterou jsme jedli všichni stejnou (syn 9 měsíců, dcera 2,5 roku,manžel a ja). Rychle,jednoduché a hlavně výborné. Můžu jen doporučit.

  1. Lucko, úplně si tu krásu společné snídaně představuju… děkuju za pochvalu 🙂

 4. Moc nam vsem chutnalo, jsou snad lepsi nez klasicke wafle! Diky za recept. Olej jsem dala kokosovy.

 5. Wafle jsou výborné! Sobotní sladké snídaně jsou u nás už skoro pravidlo, ale snažíme se zdravě:-) Dělala jsem bezlepkovou variantu s pohankovou moukou a použila jsem kokosový olej! Všichni si moc pochutnali 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *