Čím se řídím při psaní tohoto blogu

Jak stanovuji věková omezení?

Věkovou kategorii receptu stanovuji podle vhodnosti hlavních přísad, ze kterých se jídlo vaří. Vždy přidávám komentář s dětskými specifiky, ve kterých se snažím podle svého nejlepšího svědomí uvádět, které suroviny z receptu jsou pro děti nevhodné a čím se dají případně nahradit.

Proč jsem tento systém zvolila?

Maminky, které čtou tento blog, potřebují vařit tak, aby měly konkrétní pokrm, jehož základ bude vhodný pro dítě, a který pro zbytek rodiny už jen jednoduše dovaří či dochutí. A proto taky takto své recepty píšu – aby byly pro všechny a vše vypadalo jako skutečné jídlo. Z tohoto důvodu najdete v receptech i sůl a různá koření, aby kuchařka věděla, jak má jídlo ochutit pro dospělé. Kdybych se měla řídit věkovým omezením úplně všech použitých surovin, byly by na blogu pouze recepty pro dospělé a starší děti, neboť už dávno nemixuji kašičky a šlichtičky, kterými jsem do roka a půl živila svou dceru 🙂 Na taková jídla by nejspíš ani nikdo nežádal recept, a psaní blogu by tudíž postrádalo smysl. Mnou zvolený systém mi přijde jako nejlepší možný kompromis a skutečná inspirace pro ty, kteří nejvíc tápou, protože potřebují vědět, jak mají vařit jednoduše a efektivně, třeba i „z jednoho hrnce”.

Podle čeho konkrétně stanovuji věková omezení?

Mým základním zdrojem, který od začátku používám pro rychlou orientaci ohledně toho, co je od kdy vhodné dítěti zařadit do jídelníčku, je tato tabulka z webových stránek laktační poradkyně Kojeni.net. Stránka sama o sobě je úžasným zdrojem informací a receptů, její součástí je i odborná poradna, a do začátku mi dala skutečně mnoho. Její autorce za ni chci alespoň touto formou moc poděkovat.

Vkládám pouze ofocený obraz nejdůležitější tabulky, soubor na výše uvedeném zdroji je podrobnější, a to včetně příkladu jídelníčku či doporučených gramáží. Kdo se více zajímá, může prohlédnou pečlivěji v odkazu.

Kromě jednoduchého přehledu ve formě tabulky je ale pro mne mnohem důležitější znát důvody, proč jsou suroviny v tabulce uvedeny právě od toho kterého věku. Získání těchto informací je dílem hodin dlouhého čtení a zjišťování informací napříč různými zdroji, na jejichž kvalitu se samozřejmě snažím úzkostlivě dbát. Zároveň se v teorii dětské výživy snažím i oficiálně vzdělávat prostřednictvím různých kurzů.

prikrmy1

prikrmy2