Lívanečky z červené řepy (od 1 roku)

S červenou řepou mám problém. Možná ho máte taky a možná se i vám uchoval už z dob školních jídelen, kdy se ona červená hmota bez chuti roztékala po talíři s něčím podobně bez chuti a zápachu. Nicméně nikdy se nemá říkat nikdy, a tak se na stará kolena snažím dát jí druhou šanci. Toto je druhé jídlo z řepy a musím říct, že výsledek je rozhodně 2:0 pro řepu :))

Na lívanečky (cca 15 kusů):

 • cca 150g uvařené červené řepy (je to přibližně jedna středně velká)
 • 200ml plnotučného mléka
 • 100g hladké špaldové mouky (jistě může být i klasická)

Na bylinkový tvaroh:

 • 150g vaničkového tvarohu
 • 100g zakysané smetany
 • hrstka jarní cibulky
 • hrstka nasekané pažitky nebo jiné bylinky
 • sůl dle chuti

 

Řepu nejdříve očistěte a nejlépe v celku uvařte. Záleží na její velikosti, ale může to trvat přibližně třičtvrtě hodiny. Můžete ji také upéct a při pečení si můžete pomoct tím, že ji zabalíte do alobalu. Uvařenou pak oloupejte, nakrájejte na kostky a v mixeru s přibližně polovinou mléka umixujte do hladka. Poté postupně vmíchtejte i zbylé mléko a mouku. Množství, které jsem uvedla, berte spíše jako orientační – záleží na velikosti a šťavnatosti řepy, a také savosti mouky. Výsledkem by měla být hmota nádherné růžovo-fialové barvy, která konzistencí připomíná hustější palačinkové těsto. Smažte na pánvi s nepřilnavým povrchem malé lívance (na kvalitní pánvi to jde i bez tuku).

 

pohled na těsto

Na bylinkový tvaroh smíchejte uvedené ingredience a dosolte dle chuti. Navrstvěte na lívanečky a můžete podávat.

Dětská specifika:

Řepa je vhodná pro děti od začátku přikrmování, nicméně recept přesto řadím do kategorie od 1 roku, a to především kvůli přítomnosti mléka. Pokud je ale chcete vyzkoušet i pro menší dítě, zkuste nahradit nekterým z mlék rostlinných, případně i vodou. 
Stejně tak tvaroh je vhodné zařadit až po prvním roce života. Mladším dětem dejte pouze zakysanou smetanu či bílý jogurt, které mohou od cca 8 měsíců. 

červená řepahlavní jídlaod 1 rokusvačiny

5 komentáře - “Lívanečky z červené řepy (od 1 roku)”

 1. Tak mě chutnaly moc. Dokonce jsem k nim přihodila i plátek kvalitní šunky a dip ze zakysané smetany s bylinkami. Manžel se synem bohužel tak nadšení nebyli :o( Škoda. Oli

 2. U nás je děláme s domácí rybízovo-joštovou marmeládou a tvarohem a jen se po nich zapráší 😉

  1. Tak to mám velkou radost 🙂 No, syn už asi míň :-))) Díky za zprávu, jsem ráda že chutnají 🙂 B.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *