Vodníkova kapustová polévka (od 9 měsíců)

Zelená barva zpravidla nebývá pro děti příliš lákavá, ale když jim povíte, že dnes budou obědvat polévku od vodníka, máte určitě velkou naději na úspěch.

 • 100g pršuta
 • 1/2 dýně hokaido (lze použít i jiný druh)
 • 1/2  menší kapusty
 • sůl, česnek a muškátový oříšek dle chuti

Na kousku másla orestujeme na kousky nakrájený pršut (pozn. sušená šunka, lze nahradit např. slaninou, ale nejmenším dětem bych vynechala úplně) společně s na drobné kostky nakrájenou dýní (zde druh hokaido). Poté podlijeme vroucí vodou, přidáme nakrouhanou kapustu a vaříme do změknutí. Po uvaření 2/3 zeleniny odebereme, rozmixujeme najemno a vrátíme zpět do vývaru. Pro větší strávníky dochutíme solí a muškátovým oříškem, můžeme přidat i prolisovaný česnek.

Dětská specifika:

dětem do 1 roku vynecháme pršut či slaninu, můžeme použít libovou šunku od kosti nebo např. kuřecí maso
dětem do roka rozmixujeme zcela
dětem do roka nekořeníme (obzvláště pozor na lehce halucinogenní účinky muškátového oříšku)

do 1 rokudýněkapustapolévky

9 komentáře - “Vodníkova kapustová polévka (od 9 měsíců)”

 1. Kapusta nebývá oblíbená surovina a kombinace s dýní pro mě byla velkým otazníkem. Ale shodou okolní se obě suroviny ocitli v mé lednice a tak jsem si řekla proč ne… Chuť téhle kombinace mě překvapila a nadchla, přidala jsem kuřecí vývar a kuřecí maso a moje 11m dcerka si moc pochutnala (a já také). Jinak za mě je dýně s kapustou skvělý tip i na přílohové pyré. Ráda se k téhle kombinaci vrátím 🙂

 2. Kapusta nebývá oblíbená surovina a kombinace s dýní pro mě byla velkým otazníkem. Ale shodou okolní se obě suroviny ocitly v mé ledničce a tak jsem si řekla proč ne… Chuť téhle kombinace mě překvapila a nadchla, do polévky jsem přidala kuřecí vývar a kuřecí maso a moje 11m dcerka si moc pochutnala (a já také). Jinak za mě je dýně s kapustou skvělý tip i na přílohové pyré. Ráda se k téhle kombinaci vrátím 🙂

  1. Verčo díky, moc mě těší, že jste mi svěřila důvěru a ještě více to, že jsem ji nezklamala. Ať vám i nadále chutná 🙂 B.

 3. Dobrý den, Báro. Dala by se místo klasické kapusty použít růžičková? Pokud ano, cca kolik g? Moc děkuji za odpověď.
  Váš blog mám velmi ráda a často z něj čerpám inspiraci na oběd pro našeho ročního syna, ale i pro mě s manželem.
  Hezký den.
  Lucka

  1. Lucko, určitě dala, jen ty gramy neumím odhadnout. Asi víte, jak zhruba je velká klasická kapusta (přibližně jako zelí), tak podle ní odhadněte na objemu stejné množství i růžiček. Držím palce, B.

   1. Báro, díky moc za odpověď. Ještě než jste mi odpověděla, byla polévka uvařená a částečně snědená:-)). Dala jsem 500 g mražené růžičkové kapusty na stejné množství (500g) dýně hokaido a polévka všem moc chutnala – byla spíše dýňová a kapusta tam dotvářela spíš takovou velmi jemnou chuť na pozadí, takže zkrátka záleží na každém, kterou zeleninu z obou uvedených preferuje. Já polévku zkusím příště trochu víc ,,okapustit”:-)).
    Mějte se moc fajn!
    L.

    1. Luci moc díky za zpětnou vazbu, pro mě i ostatní maminky, které by to třeba také uvítaly vědět 🙂 Jsem ráda, že chutnalo, tak příště 😉 B.

 4. Vyborna polevka, pochutnali jsme si vsichni. Dyne je super napad, polevka pusobila jemne, jako kdyby tam byla smetana. Pridala jsem dve brambory.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *