Šípkový sirup
Je zásobárnou vitamínu C, pomáhá bojovat proti nemocem, podporuje trávení, posilňuje cévy a má blahodárný vliv třeba i na ledviny. Zkrátka univerzální pomocník do každé rodiny, který roste na každém rohu. Letos jsem se naučila z něj vyrobit sirup a ráda se o recept podělím i s vámi 🙂
Na cca 4 litry sirupu:
- 1,5 kg šípků
- 2,5 litru převařené vody
- 2 kg krystalového cukru
- 40 g kyseliny citronové
Šípky oberte od listí a dalšího nepořádku a umyjte. Přemístěte je do vysokého hrnce nebo jiné nádoby a pokuste se porušit jejich strukturu. Nejlépe to jde tyčovým mixérem nebo po jednotlivých kusech také v hmoždíři, případně by to mohlo fungovat i paličkou v nějakém sáčku. Nemusíte šípky rozmixovat úplně na kaši, bohatě postačí, když je jen částečně narušíte, aby se obsah mohl uvolnit do výluhu. Rozmačkané šípky zalijte vychladlou převařenou vodou, přikryjte poklicí a nechte 24 – 48 odpočívat v chladu. Nemusíte mít hrnec nutně v lednici, teplotně stálá spíž postačí. Pokud takovéto chladnější místo nemáte, nasypte k výluhu rovnou kyselinu citronovou – pak by se vám neměl zkazit ani v teplejším prostředí.
Hotový výluh slijte přes jemné pláténko (nebo opravdu hodně jemné síto) a hmotu pořádně vymačkejte, aby byla chuť co nejvíce intenzivní. Protože šípky obsahují drobné štětinky, které se poměrně obtížně cedí a pak nepříjemně dráždí, doporučuji tento proces klidně i třikrát zopakovat, abyste měli jistotu, že žádné ve výluhu nezůstaly.
Výluh prohřejte. Jen velmi mírně, aby se v něm rozpustil cukr, ale vitamíny se neztratily. Teplota ruky postačí. Poté přidejte cukr a kyselinu citronovou, a za občasného míchání nechte zcela rozpustit.
Hotový sirup slijte do čistých a vyvařených lahví (můžete je i propláchnout vysokoprocentním lihem – slivovicí nebo vodkou například) a zavíčkujte. Malé množství alkoholu můžete také kápnout i na hladinu sirupu pod víčko – zajistíte tak lepší konzervaci.
Skladujte v chladu a temnu. Pokud sirup dobře ošetříte a vyhnete se všem vnějším vlivům, které by mohly způsobit plíseň nebo kvašení, vydrží vám určitě minimálně po celou zimu, pravděpodobně i déle. Sirup doporučuji používat do čaje (ne horkého) nebo dávkovat po lžičkách, a to při nemoci nebo v obdobích, kdy je tělo nějakým způsobem oslabeno či zatěžováno.
Dětská specifika:
Nádherný recept Báro 🙂
Moc díky Jani 🙂
Je možné použít i sušené šípky, které mam už od loňska v komoře a stále nevyužité? 😉
Weroniko to bohužel nemám vůbec vyzkoušeno. Možná by to fungovat mohlo, ale bude jich potřeba asi víc a namočit dýl. Otázka je, jestli ještě po roce mají tu správnou vitamínovou sílu 😉 B.
Nelibi se mi tam ta kys. Citronova, zkousa jste bez, jen s citronem? Dekuji
A víte, že citron ji taky obsahuje? Kyseliny citronové opravdu není nutné se bát, je to přirozeně se vyskytující látka a skóre její škodlivosti je 0. 😉 Nicméně abych odpověděla: ano, zkoušela, kazí se to. 🙂
Včera jsem vyráběla. Je dobrý 👍
Přidala jsem tam pro jistotu kys.sorbovou, aby se mi nezkazil.