Recenze: Vivo zákvasky
Pokud jste vždy toužili vyrobit si jogurt doma a báli jste se, že je to složité, méně chutné či drahé, pak zbystřete – s jogurtovými kulturami ve skleničce můžete všechny své obavy klidně zahodit.
Nabídka
Mlékárenské probiotické kultury VIVO jsou jogurtové kultury a probiotika, které se skládají z živých bakterií přátelských lidskému organismu. Tyto bakterie se používají pro přípravu domácích kysaných mléčných výrobků, jako je například:
- klasický Jogurt,
- Jogurt s laktulózou (ta stimuluje bakterie v tlustém střevě),
- Symbilact (se zvýšeným obsahem živých bakterií pro obnovení mikroflory po dobrání antibiotik, při snížené imunitě či disbakterióze)
- Bifivit vhodný k přípravě jogurtu pro děti od 6 měsíců,
- Fit jogurt při hubnutí či sportovní zátěži,
- Kefír pro tekutou formu zakysaného mléčného výrobku.
Jednotlivé nabízené druhy se od sebe liší kombinací a počtem jednotlivých bakteriálních kultur tak, aby pro daný účel měly ideální složení. Nejvíce bakterií obsahuje Symbilact, který má sloužit pro obnovu poničené střevní mikroflory, nejméně je naopak v kefíru, který je určený k pití a tudíž má být tekutý.
O jogurtech a jejich výrobě
S každým balením si kupujete dvě malé lahvičky s kulturami připravenými pro tvorbu 1 – 3 litrů mléčného výrobku. Mléko krátce svaříte (pozn. platí pro mléko přímo od krávy, v případě ultrapasterizovaného mléka můžete vynechat) a necháte vychladnout na teplotu okolo 40°C, která je ideální pro pěstování kultur. Poté do něj nasypete obsah lahvičky, promícháte a 6 – 8 hodin při této teplotě udržujete. Na konci této doby budete mít hotový mléčný výrobek.
Množství použitého mléka nemá vliv na kvalitu výsledného produktu ve smyslu počtu bakterií, souvisí pouze s délkou výroby. Jednoduše řečeno tedy: pokud lahvičku nasypete do 1 litru mléka, budete mít jogurt o něco dříve, než pokud použijete litry tři. Výsledný jogurt ale bude co do složení kvalitní stejně, jen to zkrátka bude trvat o něco déle. Množství mléka tedy volte hlavně podle spotřeby své domácnosti – pokud máte velkou rodinu nebo jogurty opravdu milujete, můžete si jej vyrobit rovnou ze tří litrů. Pokud víte, že do tří dnů takové množství zkonzumovat nestihnete, vyrobte si jogurt třeba jen z jednoho litru.
Co jsem vyzkoušela
- Klasický jogurt i kefír – oboje do kravského mléka a obojí se krásně podařilo. Kefír jsem nechala kysat stejně dlouho, jako jsem zvyklá u jogurtu a nebylo to vůbec nutné, měla jsem ho poměrně dost hustý. Jogurt je chuťově velmi jemný, nepříliš kyselý. Kefír mi přijde pocitově kyselejší, ale tak to má být.
- Jogurt z rostlinného mléka rýžového – tohle byl vyloženě pokus bez jakékoliv předchozí zkušenosti. Bohužel se mi příliš nevyplatil, protože jogurt se nepodařil a i po 14 hodinách bylo mléko stále bez známek kvašení. Po konzultaci se Zákvasky mi bylo posléze vysvětleno proč: bakterie potřebují k tomu, aby se živily a tudíž i množily, určité procento bílkovin. Mléka kravská obsahují průměrně 3,2% bílkovin, oproti tomu mnou vybrané rýžové jen 0,5%. Rozdíl mezi procenty bílkovin u těchto mlék je dosti patrný a vysvětluje tedy, proč se mi jogurt z rýžového mléka nepovedl.
- Jogurt z rostlinného mléka sojového – po předchozí zkušenosti jsem tedy zapátrala v nabídce rostlinných nápojů a ověřila si, že nejvyšší procento bílkovin je obsaženo v mléce sojovém. Konkrétně 3,6%, což je dokonce více, než v mléce kravském. Naočkovala jsem tedy kultury do něj a druhý pokus již vyšel, získala jsem krásný jogurt rostlinného původu. Problém mléka sojového je bohužel v tom, že soja není vhodná k pravidelné konzumaci pro malé děti. Občasně jí ale jídelníček svého dítěte takto zpestřit můžete. Pokud budete hledat jiné rostlinné mléko než sojové, výrobce doporučuje vyzkoušet mléko kokosové. Myšleno je ale skutečně mléko z dužiny kokosu, nikoliv nápoj macerovaný ze sušeného kokosu.
- Jogurt z bezlaktózového mléka – tento pokus je ve fázi příprav, v brzké době realizuji a informace doplním.
Chuť
Na zakysané mléčné výrobky jsme u nás zvyklí. Dcera miluje bílý jogurt nebo kefír natolik, že obojí bez problémů konzumuje jen v čisté podobě, což nám zhýčkaným dospělým někdy činí vzhledem ke své kyselosti potíž. Jogurty z Vivo však s manželem oba shodně označujeme za lahodné, chutné a nepříliš kyselé, a dáme si je také klidně jen tak, bez čehokoliv dalšího. Chuť má u nás opravdu velkou a dvakrát podtrženou jedničku.
Cena
Prodejní cena jednoho balení, které obsahuje dvě lahvičky k výrobě, je 120 Kč (aktuálně koupíte za zvýhodněnou cenu 100 Kč). Z tohoto množství vyrobíte až 6 litrů jogurtu, který můžete navíc i znovu ještě jednou zaočkovat – můžete tedy mít až 12 litrů jogurtu. Průměrně tedy zaplatíte 10 Kč za litr, což je rozhodně velmi výhodné, neboť je to částka, za kterou koupíte v obchodě zhruba jen 200g jogurtu. Tento jogurt tedy vychází až 5x levněji. Drobný výdaj je samozřejmě potřeba přičíst za spotřebu energií, která je ale zanedbatelná, případně může i zcela odpadat, pokud jogurt nevyrábíte v elektrickém přístroji, ale třeba jen v peřinách.
Výhody
- jogurty jsou bez přidaných látek
- sami si určujete druh a množství
- mají jemnou a nepříliš kyselou chuť
- kultury vydrží v lednici až jeden rok – můžete tedy mít na výrobu domácích jogurtů vždy připraveno
- jogurty lze vyrábět i z rostlinného mléka, což je zásadní informace především pro lidi s potravinovým omezením
- garantována vhodnost pro děti od 6 měsíců
Nevýhody
- na jogurt si musíte chvíli počkat – minimálně 8 hodin; počítat musíte i s dobou chlazení, neboť jogurt je bezprostředně po dokončení teplý
- výroba vyžaduje trošku (ale opravdu jen trošku) vlastní práce
- při výrobě je nutné dodržovat maximální hygienu
- cenu jogurtu částečně prodražuje poštovné a spotřeba energií (stále se ale vyplatí)
Závěrem
Jogurty mohu doporučit jako velmi chutné a výrobu jako velmi snadnou. Cenově vychází několikanásobně levněji než kupované a líbí se mi i možnost při jejich výrobě experimentovat. Jsem nadšená a u Zákvasek určitě zůstanu 🙂
Veškeré další informace včetně možnosti objednat najdete na www.zakvasky.cz. Budete-li potřebovat podrobnější návod k tomu, jak se vyrábí domácí jogurty, najdete jej v tomto receptu na blogu.
Mě docela zklamaly,těšila jsem se že konecne dokážu vyrobit jogurt z jakehokoliv rostlinného mleka (jak se chlubili) .Bohužel vůbec kvasit nezačal :-(,sóju dcera nemůže takže pro nás je tento výrobek bohuzel zase k ničemu :-(.
Zuzko, jak jsem psala, je potřeba, aby tam bylo dost bílkovin a ty bakterie měly co požírat. Jestli nemůže soju, chápu, je to celkově pak s těmi mléčnými výrobky naprd, ale dala bych tomu ještě šanci a zkusila třeba to kokomlíko 🙂