Recenze: Kaše Humana

img_7652Svými recepty na tomto blogu i osobně na přednáškách se vás snažím dle svého nejlepšího vědomí a svědomí učit, že vařit dětem zdravě, vyváženě a z pokud možno co nejčerstvějších surovin není nic náročného, ba dokonce to pro mnohé snad může být stejnou zábavou, jako pro mě. Když mě tedy oslovila společnost Humana s tím, zdali bych nechtěla vyzkoušet jejich instantní kaše, byla jsem celkem rezolutně odmítavá…

Proč podporovat instantní výživu, když umím vařit? Proč kupovat sladkou kaši plnou sušených jahod, když ji mohu uvařit s těmi čerstvými? Pak jsem ale začala více přemýšlet a uvědomila jsem si, že každá z nás má ve svém mateřském i kuchařském životě občas chvíle, kdy zkrátka neumí být superženou. S dítětem dnes už nemusíte být uvázaná doma, pracujete, cestujete, zkrátka žijete. A tak se někdy dostanete do situace, kdy jste prostě nucena sáhnout po něčem instantním. Řekla jsem si, že tedy možná bude lepší mít i pro tyto případy nějaké náhradní řešení, a z mnoha variant instantních kaší na trhu si vybrat tu, která kvalitativně co nejvíce souzní s tím, jaký životní styl se snažím žít. Řekla jsem tedy ANO 🙂

Výrobce na svém webu uvádí: “Všechny produkty Humana – mléčná výživa, příkrmy i doplňky stravy – jsou vyrobeny v souladu s přírodou. Mléko pro naše výrobky dodávají pouze lokální farmáři. Jedná se o 29 rodinných farem z okolí německého Herfordu, které s námi spolupracují již dlouhé generace a svoji práci berou jako poslání. Protože věříme, že nejen složení, ale i chuť mléka je ovlivněna tím, jak je o krávy postaráno a čím se kravičky krmí, používáme ke krmení výhradně lokální plodiny, které nejsou geneticky modifikované. Tím zaručíme, že do mlíčka neproniknou žádné nežádoucí látky, které by citlivý organismus miminek zatěžovaly. Naše příkrmy jsou vyráběny ze špičkových surovin a jsou zpracovány co nejrychleji a nejšetrněji, aby byly zachovány jejich přirozené nutriční hodnoty.”

Zní to tak trošku jako pohádka. Jak se krávy pasou na louce, žijí si ten svůj přirozený přírodní život a jsou šťastné… Pořád jsme ale u instantní kaše, tedy u výrobku, který musí projít jistým technologickým zpracováním, aby se pak v praxi ukrátil čas přípravy, což podle přírody už úplně není. Při každé takové úpravě se z potraviny něco vytrácí, vytrácí se to přirozené. Tomu se nevyhneme u žádného instantního výrobku, ovšem jak jsem naznačila již výše, je to daň za rychlost, která je pro nás zkrátka někdy důležitější. Pokud to není pravidlem, ale skutečně jen občasnou výjimkou, myslím, že můžeme mít celkem čisté svědomí 🙂

Dalším negativem instantních kaší obecně je jejich sladkost – ty ve standardní supermarketové síti jsou někdy opravdu až neuvěřitelně přeslazené. Není to však naštěstí případ těchto kaší, které neobsahují žádné přidané cukry, pouze ty přirozeně se vyskytující. Za mě rozhodně největší plus právě za to.  Jako bonbonek pak neobsahuje žádná barviva ani konzervanty, což je jistě také příjemné, na druhou stranu ale dané zákonem.

V současnosti nás také často hodně zajímá i obsah palmového tuku. V tomto směru vás bohužel zklamu – i v těchto kaších jej najdete. Na druhou stranu situaci trošku zmírňuje to, že palmový není tukem jediným, a tak v kaši najdete třeba i ten kokosový nebo slunečnicový. V kaších se vyskytují díky tomu, že jde o kaše mléčné – jsou tedy přítomny v pokračovací kojenecké výživě, která je pro ně použita, takže se jim díky tomuto můžete i vyhnout. Tím, že zakoupíte kaši nemléčnou, kterou Humana také nabízí.

Další bod také za “slanou” verzi kaše. Tedy samozřejmě ne kaši ochucovanou solí, ale míním tím i kaši, která není myšlená na sladko. Konkrétně jde o kaši rýžovou s hráškem a mrkví. Je nemléčná a v podstatě se dá říci, že nahrazuje klasický zeleninový příkrm v instantní podobě.

Naopak malé mínus za (pro mě naprosto nepochopitelnou) příchuť se sušenkami. To jsou vážně půlroční mimina natolik gastronomicky vyspělá, že si žádají sušenky v kaši? Pochybuji. To spíš my matky, ovlivněné dobou a snažící se dětem neustále vymýšlet nějaké změny (a ony přitom tak milují ten svůj zaběhlý stereotyp :)) saháme po takových nesmyslech. K tomuto názoru pak už jen doplním, že přítomnost sušenek v kaši ji kazí i co do složení – je v nich totiž přidaný cukr.

Z jakých kaší tedy vlastně můžete celkově vybírat?

  • Nemléčná rýžová
  • Nemléčná rýžová s hráškem a mrkví
  • Nemléčná pohanková
  • Nemléčná vícezrnná s lupínky
  • Mléčná rýžová
  • Mléčná kukuřičná
  • Mléčná pohanková s jablky
  • Mléčná vícezrnná se sušenkami
  • Mléčná vícezrnná s jogurtem, jahodami a malinami
  • Mléčná celozrnná s banány

Dále budu pokračovat v hodnocení jedné vybrané kaše, kterou si má dcera sama zvolila pro ochutnání: Mléčná vícezrnná s jogurtem, jahodami a malinami (od ukončeného 8. měsíce).

img_7656

Bylo mi už předem jasné, že si dcera vybere právě tuto kaši, protože pokud jde o jahody a maliny, je jejich velkým milovníkem, ostatně asi jako většina dětí. Kolik jich vlastně ale snědla? V kaši najdete 6% jahodových lupínků a 1% lupínků malinových. Tedy ne jahod a malin, ale lupínků z nich vyrobených (konkrétně tedy z jahod/malin a kukuřičného škrobu). Pod poznámkou je pak uvedeno, že je kaše vyrobena z cca 45g čerstvých jahod a 4g čerstvých malin na 100g prášku. Osmiměsíčnímu dítěti se doporučuje porce o 55 gramech, tedy dohromady v jedné porci dítě dostane hrubým odhadem asi 25g ovoce (z celkového objemu 220g hotové kaše). Zdali je to pro vás dostatek nechám na vašem vlastním uvážení.

Pokud instantní kaši kupujeme jako jídlo, které nás zachrání, když nestíháme běžně vařit, možná že nás více než složení samotné bude zajímat to, jakým způsobem se s ní pracuje. Jaká je tedy příprava?

Je jednoduchá a opravdu blesková, hurá! V tabulce na obalu je uvedená doporučená gramáž, a to nejen v gramech, ale i na polévkové lžíce, takže množství prášku odměříte opravdu jednoduše. Zalijete teplou vodou (nepoužívejte vroucí, zbytečně byste ublížili kojeneckému mléku, pokud ho tedy v kaši máte), promíchnete a hotovo. Kaše nedělá žádnou neplechu, hrudky, nelepí se a je hustá tak akorát na lžíci. Pro můj dospělý (sladkou chutí zhýčkaný) vjem je sladká opravdu jen málo, zkrátka přirozeně.

Sluší se napsat malé shrnutí na závěr, tak tedy: pokud se budeme bavit o instantních kaších jako o náhražce čerstvé domácí stravy v případech, kdy jejich přípravu nestíháme nebo ji nejsme schopné z jiných důvodů realizovat, pak mohu tyto kaše doporučit jako dobrou volbu mezi množstvím jiných na našem trhu, ze které nemusíte mít černé svědomí. Oceňuji základ ve farmářském mléce, nulový obsah přidaných cukrů a snadnou přípravu.

Více informací o původu, složení i vizi značky najdete na produktovém webu Humana.

recenze

Jeden komentář - “Recenze: Kaše Humana”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *