Batátové šátečky (od 7 měsíců)

Na cca 30 malých šátečků:

  • 180 g batátu (1 menší kousek)
  • 90 g přepuštěného másla
  • 100 g celozrnné špaldové mouky
  • 100 g hladké pšeničné mouky
  • 40 g (1 vrchovatá lžíce) bílého jogurtu
  • povidla či jiná náplň dle chuti

Batáty nastrouhejte na jemné části struhadla a přemístěte do mísy. Poté smíchejte s povoleným máslem a jogurtem a postupně zapracujte obě mouky. Nejlépe to jde přímo rukama.

S těstem se moc dobře pracuje a také krásně drží tvar a nerozlepuje se, můžete se tedy rozhodnout, jakým způsobem s ním budete dále pracovat. Já doporučuji balit jako šátečky (tzn. nakrájet na čtverečky a spojit protilehlé špičky), můžete ale dělat i “miminka” (tzn. spojujete jen dvě ze čtyř špiček), případně i rohlíčky (tzn. vytvoříte trojúhelníčky, které srolujete od širší strany). Určitě půjdou tvořit i taštičky či kapsičky. Klidně si s těstem hrajte. 🙂

Pečte v troubě vyhřáté na 180 °C přibližně 15 – 20 minut, dle zkušeností s vlastní troubou. Cílem je upéct šátečky dozlatova. Poté nechte vychladnout na plechu, horké mohou být křehké.

Dětská specifika:

Nemám ráda podávání sladkostí dětem do 1 roku, tedy ve věku, kdy ještě nemají ustálený jídelníček. I přesto si o sladkosti pro tyto malé děti píšete, a právě v takových případech se hodí recept jako tento.
Pokud tedy uznáváte mlsání před prvním rokem, jsou tyto šátečky dobrá varianta, neboť neobsahují žádný cukr. Surovinově se hodí od zavedení lepku.
Malým dětem se často nedoporučuje celozrnné pečivo (a tedy ani zde použitá mouka). Je to ze dvou důvodů: 1) Může být hůře stravitelné, 2) Výrobci jej často šidí, používají mouku bílou, a aby působilo více jako celozrnné, dohánějí barvu otrubami, které mají ostrou slupku a mohou způsobit problémy v trávícím traktu. Na příjem celozrnných potravin tedy dítě učte postupně, a jejich podíl ve stravě pomalu navyšujte, dokud se střevo nenaučí tento druh potravy zpracovávat. Pokud vaše dítě není na celozrnnou mouku zvyklé, použijte tedy klasickou bílou.

batátydo 1 rokumlsáníod 1 rokuod 3 letsvačiny

Jeden komentář - “Batátové šátečky (od 7 měsíců)”

  1. Dobry den, dekuji za recept, urcite vyzkousim, az zase sezenu 100% povidla.
    S tim celozrnnym mi to stale vrta hlavou. Synovi je necelych 1,5 roku. Pecu doma kvaskovy chleb a vyhybam se celozrnne mouce. Ale zajimalo by mne, kdy mohu zaradit prave celozrnnou mouku? Syn neji chleb kazdy den, ale ja nemohu najit od kdy se doporucuje, nekde jsme cetla, ze az od 3 let, ale to mi prijde jako nesmysl. Dekuji za odpoved

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *