Atopický ekzém a (nejen) strava

Atopický ekzém je problém, který se v dětské populaci vlivem horšího životního prostředí i životního stylu vyskytuje čím dál tím častěji. Neminul bohužel ani moji dceru, která jím taktéž v dřívějších letech trpěla. Jako mnoho jiných dětí měla to štěstí, že z něj vyrostla, ovšem na toto obtížné období, které způsobilo mimo jiné i předčasné ukončení kojení, si stále dobře vzpomínám. A tak když mě Bioderma oslovila s tím, abych pomohla rozšířit povědomí o této problematice a především vlivu stravy na atopický ekzém, rozhodla jsem se sepsat svoje myšlenky do tohoto článku. Už jen proto, jak často na toto téma odpovídám i v soukromých dotazech.

Výčet důvodů, které ovlivňují vznik atopického ekzému, se podle mě dá rozdělit v zásadě na tyto tři:

 1. Atopický ekzém vznikající vlivem pocení a ostatních podnětů na kůži.
 2. Atopický ekzém vznikající ze stresu, zátěže či podobných psychologických důvodů.
 3. Atopický ekzém jako reakce na dráždivé, alergenní či jinak zatěžující potraviny.

Atopický ekzém vznikající vlivem pocení a ostatních podnětů na kůži

Jako máma máte jistě starost, aby dítě neprochladlo, a možná si ani nejste jistá ve správném odhadu toho, jak moc či málo máte své dítě obléknout. Špatně nebo příliš oblečené děti se pak častěji potí, zejména na místech tzv. vlhké zapářky (např. v podpaží, podkoleních nebo loketních jamkách, v oblasti krku a tváří). Tato živná bakteriální půda je pak ráj pro atopický ekzém, a i když jste to jistě myslela dobře, pomohla jste tak k jeho snazšímu šíření. Myslete i na to, že děti jsou zpravidla daleko více fyzicky aktivní než my – neustále běhají, chvíli neposedí, a tudíž se daleko více zahřívají a potí. Pokud tedy máte dítě atopické, doporučuji volit oblečení spíše méně než více, a velmi nepatrně své dítě „podoblékat“. Kromě ekzému také pomůžete jeho otužilosti.

S podněty na kůži taktéž souvisí i používání pracích prášků a podobné kosmetiky – pokud ekzém neustává, nezapomeňte vyprat oblečení i vyměnit ložní prádlo, a k tomuto účelu volte vždy výrobky šetrné a osvědčené. Nepoužívejte dráždivé a příliš umělé materiály. Pokud se s miminkem často mazlíte nebo kojíte, berte ohled i na svou dekorativní kosmetiku, mýdlo a oděv.

Atopický ekzém vznikající ze stresu, zátěže či podobných psychologických důvodů

Tento důvod ekzému je podle mě nejméně častý, ale určitě je nejvíce obtížné ho porazit. Možná to sama dobře znáte i u sebe – ve chvíli, kdy se rozzlobíte, začnete červenat, více se potíte, možná Vám ve tváři naskáčou i pupínky. Děti to mají ještě o něco složitější – neumí zpravidla tak dobře pracovat se svými pocity a ventilovat je, proto se zkrátka stane, že svá příkoří začnou s brekem a křikem pouštět do světa. Pro psychiku je to zpravidla zdravé, pro atopické dítě to může být důvodem vzniku tohoto kožního problému. Pokud vypozorujete, že ekzém u vás nespouští žádné jídlo a jste si jistá i používáním kosmetiky, pracích prášků a dalších souvisejících věcí, zkuste se zaměřit, zda-li problémy dítěte s ekzémem nepřicházejí právě po nějakém podobném vypětí. Učte dítě se stresem a svou psychikou pracovat a pracujte i s tou svojí, protože jen pohodová máma může mít pohodové děti.

Atopický ekzém jako reakce na dráždivé, alergenní či jinak zatěžující potraviny

A nyní se konečně dostáváme k „mojí parketě“ a otázce vlivu stravy na atopický ekzém. Podle mě je naprosto zásadní a drtivá většina problémů s ekzémem je způsobena právě tím, že nevhodně volíme potraviny, které dítě nějakým způsobem dráždí. Atopický ekzém je pak reakce těla na nějakou alergii či intoleranci dané potraviny. Vypisovat, které všechny to mohou být, by vydalo na celou knihu, a vlastně by nebyla ani žádná nadsázka, pokud bychom řekli, že alergičtí můžeme být úplně na cokoliv. Nezřídka se stává, že se jako problematická ukáže potravina, do které bychom to nikdy neřekli, která nám přijde základní, přirozená, místně pěstovaná a pro naši stravu zcela typická. Obecně ale existují skupiny potravin, které mají větší dispozici k tomu, aby pro nás byly problematické, a patří mezi ně například:

 • mléko a mléčné výrobky,
 • potraviny obsahující lepek,
 • exotické a citrusové ovoce, kyselé keříkové ovoce,
 • ořechy a semínka,
 • vejce a kuřecí nebo hovězí maso, ryby a mořské plody,
 • další typické alergeny jako například sója, kakao a výrazná koření.

Rada v tomto směru je velmi snadná, ovšem také náročná na realizaci i trpělivost – začněte s eliminační dietou. Vynechejte všechny výše zmíněné potenciálně problematické potraviny, jídelníček osekejte jen na absolutně nutné minimum, a nové potraviny zařazujte postupně, pomalu a po každé jednotlivé zvlášť, a to od těch s nejmenší pravděpodobností dráždění. Vždy dejte organismu alespoň 3 dny na to, aby se projevil, a až v případě, že je potravina bez reakce, můžete ji do jídelníčku zařadit a zkoušet opět potravinu novou. Pokud dítě ještě pije mléko, jste v tomto směru ve výhodě a lépe se vám s těmito omezeními bojuje. I proto je kojení velký dar přírody, který má smysl.

Problémem samozřejmě může být přijímání dráždivé potraviny i skrze mateřské mléko – tedy pokud dané jídlo jí maminka a dítě ji pak dostává zprostředkovaně díky kojení. Proto pokud kojíte, doporučuji držet eliminační dietu s dítětem. Je to velmi náročné, ale také nejvíce efektivní a rozhodně se vyplatí se v tomto směru překonat.

Existují také potraviny, které samy o sobě primárně nejsou zásadním alergenem, ale průběh ekzému můžou i přesto zhoršovat. Jde o potraviny s vysokým obsahem histaminu, je tedy vhodné eliminační dietu doplit ještě tou histaminovou. Protože obsah histaminu narůstá v potravinách s delším skladováním, jezte co nejvíce čerstvé potraviny, samozřejmě se zohledněním jejich složení.

Pokud zjistíte, že některá potravina dítě skutečně dráždí, na nějaký čas ji vynechejte. Nezřídka se stává, že děti z těchto intolerancí vyrostou, proto neházejte flintu do žita a pokud se vám dítě osype z oříšků, nemusí to znamenat, že už si je v budoucnu nikdy nebude moci dát. Drobnější potravinové alergie, stejně jako dětský atopický ekzém, zpravidla vymizí do zhruba čtyř let věku.

Prevence vzniku ekzému je základ, na kterém boj s ekzémem vystavějte. Neznamená to, že se tak ekzému dokážete stroprocentně zbavit, ale zamezíte alespoň jeho zhoršování. Pokožku se snažte dostat do co nejstabilnějšího stavu, který pak budete již „jen“ udržovat. Osobně se mi používání kortikoidů jako řešení příliš nelíbí, ale pokud se projevy nedařilo mírnit, vždy jsem je u dcery použila na nezbytně nutnou dobu. Přijde mi to tak lepší i proto, že se jí ekzém alespoň nešířil a nezpůsoboval další bolest (že i psychika je důležitá jsme si již řekli, navíc rozškrábaná místa jsou náchylná na infekci). Po zklidnění kortikoidy se dala pokožka zpravidla do pořádku a já jsem dceru pak mohla již mazat jen preventivně mastmi, které kortikoidy neobsahují. Promazávání je nesmírně důležité, neboť atopická kůže má sklony k velkému vysoušení a proto je potřeba jí vláčnost dodávat.

Nejsem bloger, který by se zabýval kosmetikou, navíc dnes již nemůžu současnou řadu Biodermy vyzkoušet přímo na atopikovi (říkám ale DÍKYBOHU), a netroufám si tedy dělat nějaké hodnocení kosmetických výrobků pro atopiky. Malé shrnutí svých poznatků si ale přesto dovolím. Výrobky Bioderma jsem mezi jinými používala také, hodně se mi osvědčily hlavně v nabídce takové té „doplňující a ochranné kosmetiky“, která je o něco více omezená – jako jsou například opalovací krémy, micelární vody a podobně. Zvlášť micelární voda byla naprosto skvělá na otírání zadečku, protože její použití v kombinaci s látkovým ubrouskem je šetrnější i ekologičtější než používání parfemovaných vlhčených ubrousků. Co považuju u kosmetiky pro atopiky za podstatné je to, aby výborně hydratovala, byla hypoalerganní, bez barviv a bez parabenů. Vše zmíněné kosmetika Bioderma splňuje, tato Atoderm sada navíc obsahuje zklidňující a protisvědivé látky a můžete ji použít i pro novorozence.

A co vám se při atopickém ekzému osvědčilo? Klidně svůj poznatek napište do komentářů blogu, aby zůstal zachován i do budoucna pro ostatní maminky, které budou nuceny s touto nepříjemností bojovat.

články

12 komentáře - “Atopický ekzém a (nejen) strava”

 1. Dobrý den, mě se atopický ekzém projevil v obličeji. Nejvíce mi pomáhá krém od značky Rosa Graf – Rosana.

 2. dobrý den syn má 2.5roku stále bojujeme s AE krom stravy je špatně snáší počasí když je velké horko nebo velká zima do teď zkoušíme různé mastičky i kapky dáváme na svědění nejhorší je noc máme i filtr na vodu je to dlouhá trať

 3. dobrý den syn má 2.5roku stále bojujeme s AE krom stravy je špatně snáší počasí když je velké horko nebo velká zima do teď zkoušíme různé mastičky i kapky dáváme na svědění nejhorší je noc máme i filtr na vodu bioderma nám vůbec nepomáhá je to dlouhá trať

 4. S atopickým ekzémem mám čerstvou zkušenost u ročního syna. Sešli se u něj všechny tři faktory. Bojujeme stravou, přidali jsou pro/prebiotika. Po zaleceni kortikoidy promašťujeme co nejvíce. Každá dysbalance v těle (růst zubů, nachlazení, změna počasí…) projevy zhoršuje. PO otřesné zkušenosti necháváme zatím jídelníček osekany. Myslíme i na oblečení, praní a také ložní prádlo.

 5. Skúsenosť s AE mam u teraz uz rocneho syna a aj u manžela. Diétu, o ktorej píšete pri eliminacii stravy priviedla k dokonalost p. Eva Zikova, ta nM nesmierne pomohla. Maly uz ekzem v podstate nema a manzel ho nemal v lepšom stave poslednych snad 15r. Odporúčam ju všade kde čítam ako sa maminky trapia s AE, aj my sme sa trapili. A ta dieta nieje vôbec ťažká, robite to pre kvalitny život Vášho miminka 🙂

 6. Věru Zíkovou také doporučuju.
  Prošli jsme si ae před několika lety. A díky jejím radám léčba trvala pár týdnů, kortikoidy nebyly vůbec potřeba a ekzém se od té doby prakticky nevrátil. (jsou to už dva roky)
  Ovšem jedna z jejích zásad zněla: nic matného! Naopak vysušovat. Až když je ekzém pryč, může se HYDTATOVAT (opět nic matného, ale na vodní bázi). (loupání suché kůže je známka odhojování, pokud to nesvědí, není ani třeba HYDTATOVAT, kůže to zvládne sama)
  Taková rychlá ráda pro lidi, co s ekzémem válčí dlouhodobě 😉

 7. Tohle je dobrá značka, ale ne atopický exem nemám bohužel vyzkoušenou. Co jsem ale zkoušela a dost mi to dalo pleť dokupy je korejská kosmetika. Znáte ji? Třeba tady se dá pořídit. Vždycky, když si člověk představí korejskou ženu, tak vidí dokonalou plety která vypadá mladé až do vysokého věku 🙂

 8. Dobrý den, můžu se prosím zeptat, jestli nevíte, zda má Bioderma skutečně dobré složení? Mám na mysli přírodní ingredience. Mám také problémy s pokožkou a přemýšlím, že vyzkouším nějaké tyto přípravky. Myslím, že u mě způsobují ty problémy hlavně složky obsažené v konvenční kosmetice, cítím, jak mě to dráždí kůži.

 9. Zdravím Vás,
  nemůže to mít vliv na podrážděnou pokožku? Já jsem prošel tímto zákrokem tady. Nevím, jestli to nemá teď nějaká omezení, ale radši se ptám. Hledám něco na zklidnění, ale zatím nic moc nepomohlo. Tak snad se něco najde… 🙁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *