Karolínčin vločkový koláč (od 1 roku)

„Mami, když mám dnes ty pololetní prázdniny, chtěla bych si něco upéct. Už jsem si na to připravila recept!“, mávala na mě Karolínka obří plachtou o velikosti A4 s mnoha přeškrtanými písmenky a obrázky. Je v začátku první třídy, písmenek umí jen pár, ale vaření se mnou ji baví odmalička, takže základy už má podchycené. Vzaly jsme tedy onu plachtu a podle jejího smyšleného receptu vše upekly. Tedy vlastně Karolínka si upekla sama. Neměnila jsem na jejím nápadu nic, jen jsem upravila dobu pečení. A výsledek? Úžasný koláč! Koláč mojí Karolínky! Jsem na ni strašně hrdá, je to prostě maminčina holka. 🙂

Na kulatou koláčovou formu:

  • 2 vejce
  • 100 g mouky
  • 100 g ovesných vloček
  • 80 g cukru
  • půl kostky másla nebo ghí
  • půl hrnku mléka
  • 4 velké jahody
  • 1 malá plechovka mandarinek
  • půl balíčku kypřícího prášku (používám bezfosfátový)

Vejce vyšlehejte s cukrem, poté vmíchejte rozpuštěné máslo a mléko. Přidejte mouku, nadrcené vločky a kypřící prášek. Vymíchejte v těsto, které je o něco řidší než třeba klasické bábovkové (je to ale dobře, protože vločky trošku tekutin ještě vsáknou).

Nalijte do vymazané (případně silikonové) koláčové formy a ozdobte na kousky nakrájeným ovocem (my jsme použily mandarinky a jahody, jak to měla Karolínka v receptu, ale určitě se hodí i jiné ovoce).

Pečte v troubě vyhřáté na 180°C přibližně 30 – 40 minut, případně jinak dle zkušeností s vaší troubou. Dopečení zkontrolujte špejlí.

Dětská specifika:

Ač se u svých sladkých receptů snažím vždy alespoň o nějakou přidanou hodnotu, osobně nejsem zastáncem toho, aby vyloženě cíleně mlsaly děti do 1 roku, které ještě nemají ustálený jídelníček, teprve se učí stravovat a "ochutnávají". Proto tedy zařazení receptu do této kategorie.
Když odhlédnu od obsahu cukru, není v receptu nic vysloveně nevhodného pro děti i mladší jednoho roku.

jahodymlsánísvačiny

3 komentáře - “Karolínčin vločkový koláč (od 1 roku)”

  1. Koláč je úžasný, Karolínka je moc šikovná holka. Včera jsem upekla a už není, zamilovali si ho všichni včetně našeho 15 měsíčního Vojtíka. Použila jsem špaldovou hladkou mouku, přemýšlím, jestli bych v tomto věku mohla dát už celozrnnou? Díky za Vaše skvělé recepty, jste nám velkou inspirací!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *